Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκησε ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, ισόπαλος ο Πλατανιάς

Αήττητοι για μία ακόμα αγωνιστική κατάφεραν να παραμείνουν οι χανιώτικες ομάδες στην Φούτμπολ Λιγκ. Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, κερδίζοντας με 4-1, εύκολα, την Σπάρτη στο γήπεδο Περιβολίων, ενώ ο Πλατανιάς μετά το Καυταντζόγλειο πήρε βαθμό και στα Σπάτα απέναντι στον Aήττητο (0-0).

Ο ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του απέναντι στην Σπάρτη, κερδίζοντας με 4-1. Τα γκολ για την χανιώτικη ομάδα σημείωσαν ο Σάλιακας στο 7ο λεπτό, ο Ρίσκι στο 31’, ενώ ακολούθησαν τα γκολ του Κουσκουνά, το 3-0 στο 68’ και το 4-0 στο 88’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε για την Σπάρτη με το γκολ του Καινούργιου στις καθυστερήσεις (4-1).
Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών). Βοηθοί: Α. Δασκαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου) – Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας). 4ος διαιτητής: Κολυτάς (Λασιθίου).
Κίτρινες κάρτες: Καλούσης (4′), Βρεττός (35′), Βαλμάς (58′), Τεγούσης (74′)
ΑΟΧ/Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι, Καραγεώργης, Φαζός, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Μουμίν (72′ Τεγούσης), Σάλιακας, Βρεττός (46′ Κάσσος), Κουσκουνάς, Ρίσκι (79′ Χαλκιαδάκης).
Σπάρτη (Μαρίνος Σατσιάς): Σφέτσος, Φραγκούλης, Καλούσης, Νάτσης, Βαλμάς, Καινούργιος, Λώλος, Αγγελόπουλος (62′ Παυλής), Τουρέ (69′ Ρόμο), Γκαλβάο (55′ Τιράρ), Ζαχαριουδάκης.

Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Στα Σπάτα, ο Πλατανιάς πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από τον τοπικό Αήττητο, έχοντας δοκάρι στο 16ο λεπτό με την κεφαλιά από τον Μάικιτς. Ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το γεγονός ότι βρέθηκε να παίζει με παίκτη παραπάνω από τον 72ο λεπτό λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κασνέτση.
Διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας). Βοηθοί: Μάνος (Λάρισας)-Μανασής (Τρικάλων). 4ος διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Κίτρινες κάρτες: Ρουσσάκης (26’), Κασνέτση (28’, 72). Κόκκινη κάρτα: Κασνέτση (72).
Αήττητος Σπάτων (Πέτρος Δημητρίου): Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Αποστολόπουλος, Μάγκας, Κολλαράς, Κασνέτση, Λάμπρου, Σταματάκης, Χατζηιωαννίδης (61′ Ταμπάκης), Λύρας (74′ Ματίας), Ρούνεϊ.
Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Στ. Ποζατζίδης (89′ Κωστίκος), Ρουσσάκης, Κόρτσταμ, Παπανικολάου, Πουρτζιτίδης (74′ Γκατσολάρι), Μάικιτς (74′ Μποσέτι), Καραγκούνης, Νίλι, Λουκίνας, Μιγκέλ