Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Νίκη για ΑΟΧ/Κισσαμικό στο Παγκρήτιο

Νικηφόρα συνεχίζει την πορεία του στο Κύπελλο Ελλάδας ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, ο οποίος επιβλήθηκε άνετα του ΟΦ Ιεράπετρας με σκορ 2-0 στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη ξεκινά έτσι με νίκη στους ομίλους της διοργάνωσης και σε κάθε περίπτωση θέτει υποψηφιότητα για να περάσει στην επόμενη φάση, με το να υποδέχεται στη συνέχεια Παναιτωλικό και Παναθηναϊκό στα Χανιά.

Τα γκολ για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό σημείωσαν ο Ζιούλης με κεφαλιά στο 48′ και ο Βρεττός με σουτ στο 90′.

Οι φάσεις του αγώνα

3′ Σουτ του Ρίσκι απέκρουσε ο Παναγιώτου.
17′ Πασα του Ρίσκι στον Σιμόν, το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Παναγιώτου.
19′ Σουτ του Μ. Παπαδόπουλου άουτ.
37′ Φάουλ από πλάγια θέση του Μ. Παπαδόπουλου ο Ι. Παπαδόπουλος μπλοκάρει.
39′ Πάσα του Μ. Παπαδόπουλου σουτ του Μηνά ο Ι. Παπαδόπουλος μπλοκάρει.
47′ Σουτ του Γκίνη απέκρουσε σε κόρνερ ο Παναγιώτου.
48′ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Σάλιακα κεφαλιά του Ζιούλη και 0-1.
51′ Σουτ του Σιμόν μπλόκαρε ο Παναγιώτου.
53′ Σέντρα του Τόλι κεφαλιά του Ρίσκι ο Παναγιώτου μπλοκάρει.
61′ Φάουλ Σιμόν άουτ.
64′ Πάσα του Τόλι σουτ του Σάλιακα άουτ.
75′ Σέντρα του Ρίσκι κεφαλιά του Σάλιακα σε κενή εστία η μπάλα από το πόδι του Καλημέρη καταλήγει κόρνερ.
81′ Πασα του Αποστολόπουλου σουτ του Σάλιακα άουτ.
82′ Σουτ του Βρεττού ψηλά άουτ.
84′ Πάσα του Γκίκα σουτ του Μούτσα ψηλά άουτ.
85′ Σέντρα του Τοπούζη σουτ του Μούτσα άουτ.
90′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική ενέργεια του Αποστολόπουλου και σέντρα, ο Μαλόνγκα με “τακουνάκι” στρώνει στον Βρεττό, που κάνει το 0-2.
90+3′ Σέντρα Αποστολόπουλου σουτ του Μαλόνγκα άουτ.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών). Βοηθοί: Γαρεφαλάκης – Α. Δασκαλάκης (Ηρακλείου). 4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Σάλιακας (31′), Καλημέρης (52′), Αποστολόπουλος (87′)

ΟΦ Ιεράπετρας (Γιάννης Μάγγος): Παναγιώτου, Κορομηλάς, Αναστασόπουλος, Καλημέρης, Μίγγας, Πότσι (75′ Πάλι), Μούτσα, Μ. Παπαδόπουλος (58′ Τοπούζης), Χύσι, Γκίκα, Μηνάς (64′ Γκέκας).

ΣΙ. Παπαδόπουλος, Τόλι, Ζιούλης, Φαζός, Αρναούτογλου, Γκίνη, Καντιμά, Σιμόν (74′ Βρεττός), Σάλιακας, Αρναρέλλης (68′ Αποστολόπουλος), Ρίσκι (82′ Μαλόνγκα)