Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Νίκες για Ολυμπιακό, Πανιώνιο, ισοπαλία στο Καυτανζόγλειο

Η επιστροφή για τον Ολυμπιακό στις νίκες, η νέα επιτυχία για τον Πανιώνιο που συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία και η ισοπαλία στο Καυτανζόγλειο ανάμεσα σε Ηρακλή-Βέροια, “χαρακτηρίζουν” την πρώτη μέρα από τις συνολικά τρεις για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

• ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ 2-0

Στο “Γ. Καραϊσκάκης” ο Ολυμπιακός φιλοξενούσε την Ξάνθη, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να φτάνουν σε μια δύσκολη νίκη με 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το γκολ του Μανθάτη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ενώ το 1-0 είχε πετύχει ο Σβάρνας με αυτογκόλ στο 48’.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Καπίνο, Βιάνα, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδρούτσος (84’ Καμπιάσο), Φορτούνης, Μάριν (67’ Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε (81’ Καρντόσο)

ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Ράνος (86’ Κώστας), Λάζιτς, Σβάρνας (73’ Παπαγεωργίου), Καμαρά (67’ Σολτάνι)

• ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0

Στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος με τα γκολ των Ρισβάνη στο 25ο λεπτό και Καθάριου στο 54ο έκαμψε την αντίσταση του Παναιτωλικού συνεχίζοντας έτσι την ξέφρενη πορεία του.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Βλάχος, Ρισβάνης, Γκιοάτα, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (78′ Ταπόκο), Καθάριος (63′ Σαββίδης), Μασούντ (90+3′ Γιεσίλ), Μπεν.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Νταλακούρας): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας (61′ Κλέσιο), Τσοκάνης, Μάκος, Κουτρομάνος, Πάουλο (70′ Φαρλέι), Ρότσα, Μουνιός (61′ Λόπες), Μαρκόφσκι.

• ΗΡΑΚΛΗΣ-ΒΕΡΟΙΑ 1-1

Τέλος, στο Καυτανζόγλειο παρότι ο Ηρακλής προηγήθηκε με τον Στάμου στο 51’ δεν μπόρεσε να “κρατήσει” το σκορ, με τον Λινάρδο να ισοφαρίζει σε 1-1 για τη Βέροια, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Ρούσσος (71′ Καραγκούνης), Στάμου, Τζανετόπουλος, Μοντέιρο, Δώνης, Αγγελόπουλος, Πασάς, Λεοζίνιο (82′ Λουκίνας), Περόνε.

ΒΕΡΟΙΑ (Γράφας): Καντιμοίρης, Μαλόν, Ασίγκμπα, Καλί, Μπαλάφας, Βασιλαντωνόπουλος, Τομάς (71′ Κάλβο), Μπελαΐντ (46′ Άρσε), Καπετάνος, Λινάρδος, Σαρπόνγκ (86′ Μελίσσης).