Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μεθαύριο στα Χανιά θα κριθεί ο τίτλος

Στον τρίτο τελικό, ο οποίος θα γίνει το Σάββατο 13/4 στο κλ. Χανίων, θα κριθεί ο τίτλος του παγκρήτιου πρωταθλήματος βόλεϊ παίδων, αφού η ΓΕΗ νίκησε 3-1 τον ΣΦΠΧ (αυτή ήταν η πρώτη ήττα στη σεζόν για τη Χανιώτικη ομάδα) στο Ηράκλειο και ισοφάρισε 1-1 τις νίκες.

Αντίθετα, στις κορασίδες Α’ ολοκληρώθηκε η σεζόν, με τη ΓΕΗ να κατακτά -μετά τις νεάνιδες- την “κούπα” και στην κατηγορία αυτήν, αφού κέρδισε τον ΣΦΠΧ και στον -εντός έδρας- 2ο τελικό, με 3-0 σετ.
Όμως τα δυο προαναφερόμενα σωματεία αναμετρήθηκαν στο Ηράκλειο σε ακόμη έναν τελικό, τον πρώτο των ανδρών, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 3-0 σετ και έτσι χρειάζονται ακόμη μια νίκη για να κατακτήσουν και φέτος τον τίτλο.
Προχθές έγινε στο κλ. Χανίων ο τελικός για τον Α’ όμιλο των κορασίδων Β’ και ο Α.Ο. Κύδων κέρδισε 3-0 σετ τον Αετό, έκανε το 3-0 στις νίκες (αφού μεταφέρονται τ’ αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) και πήρε την άνοδο στην Α’ κατηγορία, ενώ ο αντίπαλός του θα έχει ακόμη μια ευκαιρία για προβιβασμό, δίνοντας δυο παιχνίδια με το Αρκάδι (5ο στις κορασίδες Α’), με το πρώτο να διεξάγεται στο Ρέθυμνο.
Ακόμη, στις κορασίδες Α’ διεξήχθησαν οι δυο τελευταίοι αγώνες κατάταξης του Α’ ομίλου και στον πιο σημαντικό ο Ν.Α.Ο. Σούδας ηττήθηκε 1-3 σετ στο Ρέθυμνο από το Αρκάδι και σε συνδυασμό με το 0-2 που “κουβαλούσε” από την κανονική περίοδο, υποβιβάστηκε στη Β’ κατηγορία, ενώ το Αρκάδι θα έχει ακόμη μια ευκαιρία για την παραμονή, στους αγώνες μπαράζ με τον Αετό (που κατατάχθηκε 2ος στον Α’ όμιλο των κορασίδων Β’). Στο άλλο παιχνίδι ο Α.Ο. Ακρωτηρίου (τυπικά γηπεδούχος στο κλ. Χανίων) κέρδισε 3-2 τον Παγχανιακό και πήρε την 3η θέση στην τελική κατάταξη, ενώ ο ηττημένος κατέλαβε την 4η.
Στις γυναίκες Ν. ΟΠΕΡ και ΓΕΗ πήραν προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό, στον Α’ όμιλο των παγκορασίδων Α’ νίκες σημείωσαν Α.Ο. Ακρωτηρίου, ΣΦΠΧ και Α.Ο. Κύδων, στους παμπαίδες ο ΣΦΠΧ συνέχισε την αήττητη πορεία του και τέλος σ’ εξ αναβολής παιχνίδι του Α’ ομίλου των παγκορασίδων Β’ ο Ν.Α.Ο. Σούδας κέρδισε εκτός έδρας τον Άνεμο3.
Αναλυτικότερα.

2ος ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΑΙΔΩΝ : ΓΕΗ-ΣΦΠΧ 3-1
Όπως συνέβη και στον πρώτο τελικό η Χανιώτικη ομάδα άρχισε καλύτερα, πήρε εύκολα το 1ο σετ, όμως αυτή τη φορά τα… χάλασε πολύ πιο γρήγορα, η ΓΕΗ κέρδισε με ανάλογο τρόπο το 2ο, ενώ έχοντας περισσότερο πάθος και ουσία στους τελευταίους πόντους, επικράτησε στα δυο επόμενα και ισοφάρισε 1-1 τις νίκες.
Σετ: 16-25, 25-15, 25-19, 25-20
ΣΦΠΧ (Δ. Μπουρμπάκης): Παπαδόσηφος, Κτιστάκης, Τζουγκαράκης, Γρηγοράκης, Γυπαράκης, Λαμπρινάκης (αρχ. εξάδα), Σπιταδάκης (λίμπερο), Χρυσοβ. Στουπάκης (λίμπερο), Ξανθάκης, Φραντζεσκάκης,  Καλογρίδης, Τσίγκος, Μενδρινός, Παπαγεωργίου.

2ος ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ : ΓΕΗ-ΣΦΠΧ 3-0
Καλύτερη απόδοση συγκριτικά με τον 1ο τελικό είχαν οι φιλοξενούμενες, όμως και αυτή τη φορά η ΓΕΗ ήταν ανώτερη, κέρδισε ξανά 3-0 σετ και κατέκτησε για 2η συνεχόμενη φορά τον τίτλο, που είναι ο δεύτερος της σεζόν, αφού είχε προηγηθεί αυτός των νεανίδων (έχοντας και πάλι αντίπαλο τον ΣΦΠΧ).
Σετ: 25-17, 25-8, 25-18
ΣΦΠΧ (Γ. Μπουρμπάκης): Μπουρμπάκη, Κουρνιδάκη, Κατ. Εξάρχου, Λιόδη, Ζερβού, Σπάχο (αρχ. εξάδα), Μέντη (λίμπερο), Μαρινάκη, Γκουντρούζ, Καπασάκη, Κοζωνάκη, Φραγκιουδάκη, Τσουκαλά, Πάτερου (λίμπερο).

1ος ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ : ΓΕΗ-ΣΦΠΧ 3-0
Πολύ καλή παρουσία είχε ο ΣΦΠΧ “κόντρα” στην πολύ πιο έμπειρη ΓΕΗ, στα δυο πρώτα σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και τα έχασε… στις λεπτομέρειες, ενώ το 3ο οι γηπεδούχοι το κέρδισαν εύκολα και έκαναν το 1-0.
Σετ: 25-22, 25-22, 25-7
ΣΦΠΧ (Δ. Μπουρμπάκης): Μποτζολάκης, Δρανδάκης, Γυπαράκης, Νικάκης, Λαμπρινάκης, Τζουγκαράκης (αρχ. εξάδα), Σπιταδάκης (λίμπερο), Κολιάμπας, Γρηγοράκης, Χότζα, Παπαδόσηφος, Φραντζεσκάκης.
Ο δεύτερος τελικός θα γίνει την Κυριακή 14/4 στο κλ. Χανίων.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ (1οι ημιτελικοί)
Ν. ΟΠΕΡ-Αρκάδι 3-0, ΓΕΗ-Πήγασος 3-1. Οι επαναληπτικοί θα γίνουν με γηπεδούχες τις ηττημένες ομάδες και σε περίπτωση που υπάρχει από μια νίκη θα μετρήσει η διαφορά σετ ή και πόντων αν χρειαστεί.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α’ (Α’ όμιλος)

Για κατάταξη (3η-4η θέση)
Α.Ο. Ακρωτηρίου-Παγχανιακός 3-2
Διαιτητές: Αγγελίδης, Μ. Μωραϊτάκη
Σετ: 25-14, 18-25, 22-25, 25-18, 15-13
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Χρ. Διαμαντάκης): Πενταράκη, Κυνηγαλάκη, Κούτσικου, Αλεξανδράκη, Καζάκου, Ανδρεουλάκη (αρχ. εξάδα), Βραχνάκη (λίμπερο), Πατεράκη, Δασκαλάκη, Παγωνάκη, Λαμπρινού, Ξανθουδάκη, Ντίμοβα, Μαρκαντωνάκη (λίμπερο).
Παγχανιακός (Βαγ. Λεκάκος): Χατζή, Κουτσαντωνάκη, Κουνάκη, Γιαννούδη, Ειρ. Περογαμβράκη, Μ. Περογαμβράκη (αρχ. εξάδα), Σκουνάκη (λίμπερο), Κωνσταντουδάκη, Ζολώτα, Μαλεκάκη, Κοκκίνου, Τριποδάκη, Ασσαριωτάκη (λίμπερο).

Σετ: 25-21, 25-17, 25-15
Α.Ο. Κύδων (Χρ. Κατοίκος): Βουτετάκη, Κεβάνι, Τριπολιτσιώτη, Παυλ. Κουρκουνάκη, Μ. Κουρκουνάκη, Τερζή (αρχ. εξάδα), Μούκα (λίμπερο), Βιτσιλάκη, Ρούβαλη, Μπιτζανάκη, Καραπατάκη.
Αετός (Λυκ. Καράμπελας): Στάφα, Ιωσ. Βεργανελάκη, Βοζινάκη, Καδιανάκη, Μακράκη, Τζατζιμάκη (αρχ. εξάδα), Καλαμαράκη (λίμπερο), Σαρρή, Αν. Βεργανελάκη, Σταυρουλιδάκη, Παλιουδάκη, Σταματουλάκη, Αντόχι, Κουκουτσάκη (λίμπερο).
Πρώτος στον όμιλο κατατάχθηκε ο Α.Ο. Κύδων και πήρε απ’ ευθείας την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, ενώ 2ος είναι ο Αετός, που θα παίξει στο μπαράζ.
2ος αγώνας κατάταξης
Αρκάδι-Ν.Α.Ο. Σούδας 3-0
Η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε την 3η θέση και η Χανιώτικη την 4η.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α’ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ (14η αγωνιστική)

Αετός-Α.Ο. Ακρωτηρίου 0-3
Διαιτητές: Συκάς, Σταγάκης
Σετ: 11-25, 18-25, 10-25
Αετός (Λυκ. Καράμπελας): Βοζινάκη, Σταυρουλιδάκη, Καδιανάκη, Αν. Βεργανελάκη,   Τζατζιμάκη, Πιτσιτάκη (αρχ. εξάδα), Καλαμαράκη (λίμπερο), Κουτσογιαννάκη, Σταματουλάκη, Παλιεράκη, Ντουσάκη.
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Χρ. Διαμαντάκης): Λαμπρινού, Παγωνάκη, Δασκαλάκη, Ανδρεουλάκη,  Ξανθουδάκη, Πατεράκη (αρχ. εξάδα), Βραχνάκη (λίμπερο), Ντίμοβα, Παπαηλιάκη, Σβουράκη, Μπιρίκου, Βασιλάκη, Τριανταφύλλου, Μαρκαντωνάκη (λίμπερο).
Ν.Α.Ο. Σούδας-ΣΦΠΧ 0-3
Σετ: 8-25, 17-25, 18-25
Α.Ο. Κύδων-Αρκάδι 3-0
Διαιτητές: Κανδηλιεράκης, Δημακοπούλου
Σετ: 25-14, 25-22, 25-12
Α.Ο. Κύδων (Γ. Τσάτσου): Βουτετάκη, Τριπολιτσιώτη, Παυλ. Κουρκουνάκη, Τερζή, Μ. Κουρκουνάκη, Μπενεβίδη (αρχ. εξάδα), Κωνσταντουδάκη (λίμπερο), Κοπάση,  Βιτσιλάκη, Τσουρβελούδη, Οικονομάκη, Παπαδόσηφου, Κοκκινάκη (λίμπερο).
Άνεμος-Ν. ΟΠΕΡ 0-3
* Ρεπό είχε ο Παγχανιακός
Βαθμολογία (σε 13 αγώνες): Α.Ο. Ακρωτηρίου* 34 (35-4 σετ), ΣΦΠΧ 32 (36-11), Α.Ο. Κύδων 31 (34-12), Αετός 18 (20-24), Παγχανιακός** 12 (15-22), Ν.Α.Ο. Σούδας* 12 (14-26), Ν. ΟΠΕΡ 12 (16-26), Αρκάδι** 11 (15-24), Άνεμος* -3 (0-36). Οι * σημαίνουν αγώνα λιγότερο, ενώ Ν. ΟΠΕΡ και Άνεμος έχουν από 1 μηδενισμό και -3β.
15η αγωνιστική (14/4): Α.Ο. Ακρωτηρίου-Α.Ο. Κύδων, ΣΦΠΧ-Παγχανιακός, Ν. ΟΠΕΡ-Ν.Α.Ο. Σούδας, Αρκάδι-Άνεμος. Ρεπό ο Αετός.

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ (9η αγωνιστική)

Ηρόδοτος-ΣΦΠΧ 0-3
Σετ: 4-25, 15-25, 16-25
ΣΦΠΧ (Δ. Μπουρμπάκης): Καλογρίδης, Ξανθάκης, Κορωνιωτάκης, Τσίγκος, Παπαγεωργίου, Μενδρινός και λίμπερο ο Βαλ. Στουπάκης.
* Ν. ΟΠΕΡ-ΓΕΗ 0-3, Αρκάδι-ΟΦΗ 3-0. Ν. ΟΠΕΡ-ΣΦΠΧ 0-3
* Εξ αναβολής 4ης αγωνιστικής: ΟΦΗ-Αρκάδι 0-3.
Βαθμολογία (σε 9 αγώνες): ΣΦΠΧ 27 (27-1 σετ), ΓΕΗ* 21 (22-3), Αρκάδι** 12 (12-10), Ηρόδοτος* 5 (8-21), Ν. ΟΠΕΡ* 4 (6-22), ΟΦΗ* 3 (4-22). Οι * σημαίνουν αγώνα λιγότερο.
10η -και τελευταία της κανονικής περιόδου-αγωνιστική (21/4): ΓΕΗ-ΣΦΠΧ (1-3 στον 1ο γύρο), Ηρόδοτος-Αρκάδι, ΟΦΗ-Ν. ΟΠΕΡ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β’ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Σ’ εξ αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική είχαμε Άνεμος3-Ν.Α.Ο. Σούδας2 0-3 και Α.Ο. Κύδων2-Ο.Π. Ακρωτηρίου 3-0 (25-19, 25-23, 25-23), ενώ για την 9η αγωνιστική έπαιξαν Αρκάδι2-Άνεμος3 3-0.
Βαθμολογία (σε 8 αγώνες): Ν.Α.Ο. Σούδας2* 18 (21-7 σετ), Α.Ο. Κύδων2** 14 (16-8), Άνεμος3 11 (15-17), Ο.Π. Ακρωτηρίου* 8 (11-16), Άνεμος2** 7 (10-13), Αρκάδι2 5 (9-21). Οι ομάδες με * έχουν αγώνα λιγότερο.
8η αγωνιστική (14/4): Ν.Α.Ο. Σούδας2-Άνεμος2, Άνεμος3-Α.Ο. Κύδων2, Ο.Π. Ακρωτηρίου-Αρκάδι2.