Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ηττα του Πλατανιά

Ανώτερος στο α’ ημίχρονο ο Παναιτωλικός πέτυχε ένα τέρμα με τον Μπεχαράνο στο 24’ και νίκησε τον Πλατανιά με 1 – 0 στον αγώνα της εμβόλιμης 15ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο β’ μέρος και μάλιστα στα τελευταία 20 λεπτά έκλεισαν στα καρέ του τον Παναιτωλικό. Στο 81′ άγγιξαν την ισοφάριση, όμως το σουτ του Ναζλίδη βρήκε πάνω στον πεσμένο Κούσα.
Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα του αγώνα και στα πρώτα 20 λεπτά έφτασαν τέσσερις φορές κοντά στο γκολ, με τους Άλβες (3΄,11΄), Μαρτίνες (8΄) και Μύγα (18΄). Στο διάστημα αυτό ο Πλατανιάς, η άμυνα του οποίου άντεξε την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, είχε μόνο μία καλή στιγμή με το Ναζλίδη στο 17΄, όταν αστόχησε από πλεονεκτική θέση στην περιοχή.
Η ανωτερότητα της ομάδας του Μάκη Χάβου επιβραβεύθηκε στο 24’. Ο Μπεχαράνο με συρτό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Ολιμπά κι έδωσε προβάδισμα στον Παναιτωλικό (1-0). Οι Αγρινιώτες πίεσαν ακόμη περισσότερο μετά το γκολ που πέτυχαν, έχασαν πολλές ευκαιρίες με τους Μαρτίνες (διπλή), Γοδόι, Εντζεγκέλε, ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να πιέζει και πάλι και να χάνει νέα ευκαιρία με το Μύγα, στο 52΄. Η πρώτη φορά στο παιχνίδι που ο Πλατανιάς έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη άμυνα σημειώθηκε στο 59΄, όταν ο Ράφαελ έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Τσουράκη. Οι “ερυθρόλευκοι” μη έχοντας άλλες επιλογές βγήκαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσουν και στο 81΄ έφτασαν κοντά στο 1-1, αλλά το σουτ του Ναζλίδη βρήκε στον πεσμένο Κούσα.
Διαιτητής: Α.Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Κίτρινες: Μύγας, Κέβιν – Τσουράκης, Κουλιμπαλί
Παναιτωλικός (Μ.Χάβος): Ράφαελ, Κέβιν, Κούσας, Μπεχαράνο, Άλβες (66’ Βασιλείου), Κάπελ, Καλογέρης (85’ Μαλεζάς), Γοδόϊ, Μαρτίνες, Μύγας (61΄ Κόρμπος), Ετζενγκέλε.
Πλατανιάς (Γ.Χριστόπουλος): Ολιμπά, Δημήτρης, Μενδρινός (80’ Γιακουμάκης), Μαχαμάτ, Ναζλίδης, Μιλούνοβιτς (71’ Φιγκέιρα), Νέπλιακ, Τσουράκης (75’ Τσοντάκης), Ιτούα, Κουλιμπαλί, Τετέ.
Ολυμπιακός – Πανιώνιος 2-0
Αγχωτική νίκη για τον πρωταθλητή στο τελευταίο χθεσινό παιχνίδι, αφού το δεύτερο γκολ σημειώθηκε στις καθυστερήσεις. Πρωταγωνιστής ο Μήτρογλου που άνοιξε το σκορ στο 36′ με κοντινή κεφαλιά και το… έκλεισε στο 90’+1 με πλασέ.
ΟΦΗ – Καλλονή 1-1
Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας του ΟΦΗ με την Καλλονή στο Ηράκλειο. Το σκορ άνοιξε η Καλλονή στο 70΄ με πέναλτι του Χουάνμα σε χέρι του Τριποτσέρη, για να ισοφαρίσει ο ΟΦΗ στο 73΄ με κεφαλιά του Μακρή. Στο 81΄ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Τριποτσέρης του ΟΦΗ. Χωρίς νικη παρέμεινε ο ΟΦΗ για 3ο συνεχή αγώνα και η Καλλονή για 5ο, με τους Κρητικούς να βρίσκονται σε πιο δυσχερή βαθμολογικά θέση.
Ατρόμητος – Λεβαδειακός 1-0
Επιστροφή στις νίκες για τον Ατρόμητο που επικράτησε του Λεβαδειακού στο Περιστέρι με 1-0. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Παπάζογλου στο 7΄. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Λεβαδειακός μετά την απευθείας αποβολή του Ζίτο στο 69΄.
Βέροια – Νίκη Β. 2-0
Στην πέμπτη θέση της Σούπερ Λίγκας παραμένει η Βέροια, η οποία επικράτησε 2-0 εντός έδρας της ουραγού Νίκης Βόλου. Ο Κάμπορα στο 38΄ και ο Καλτσάς στο 84΄ ήταν οι σκόρερ της «βασίλισσας του βορρά».
Πανθρακικός – Αστέρας Τρ. 1-1
Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Πανθρακικού με τον Αστέρα Τρίπολης στην Κομοτηνή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Τζάνη και οι Αρκάδες, οι οποίοι παραμένουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ισοφάρισαν στο 31΄ με τον Γκοϊάν.
Κέρκυρα – Εργοτέλης 3-1
Η Κέρκυρα ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 του ημιχρόνου και επικράτησε στην έδρα της 3-1 του ουραγού Εργοτέλη. Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε στο 38΄ με τον Φίντελεφ, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς με δύο γκολ του Καϊκούτ (52΄, 67΄) κι ένα του Μαρκόβσκι (63΄) και πήραν τη νίκη και μία βαθμολογική «ανάσα».