Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ήττα για τον Παναθηναϊκό

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στην Ευρώπη δε συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα. Καλύτερη ομάδα σε όλα τα επίπεδα η Ντιναμό Μόσχας νίκησε με 2-1 τους «πράσινους» στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Κοκόριν στο 40΄ και ο Ιόνοφ στο 49΄ ήταν οι σκόρερ των Ρώσων, που είχαν και δύο δοκάρια, ενώ το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε στο 64΄ ο Ντίνας.

Με σωστή διαχείριση από πλευράς Παναθηναϊκού κύλησε το πρώτο 20λεπτο. Οι «πράσινοι» μπήκαν «διαβασμένοι» στον αγωνιστικό χώρο, δε ρίσκαραν κι έκλεισαν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Κοτσόλη, μη επιτρέποντας στους Ρώσους να ξεδιπλώσουν τις αρετές στους στο μεσοεπιθετικό κομάτι.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, μάλιστα, ανήκε στον Παναθηναϊκό και σημειώθηκε στο 22ο λεπτό. Ιδανική αντεπίθεση για το «τριφύλλι» από αριστερά, με το Νάνο να «σερβίρει» έτοιμο γκολ στον Πράνιτς, αλλά το πλασέ του Κροάτη πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαμπούλοφ.

Το ματς μετά το 20ο λεπτό «άνοιξε» περισσότερο και οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μία καλή στιγμή, δύο λεπτά μετά, με το σουτ του Καρέλη από το ύψος της περιοχής να μπλοκάρει εύκολα ο γκολκίπερ της Ντιναμό.

Οι Ρώσοι «άγγιξαν» το γκολ στο 28ο λεπτό, με τον «κεραυνό» του Τζούτζσακ από την περιοχή να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κοτσόλη. Σε χρονικό σημείο του ματς που ο ρυθμός είχε πέσει, η Ντιναμό πήρε το προβάδισμα, μετά την εξαιρετική μπαλιά του Κουράνι στον Κοκόριν ο οποίος στο 40΄ μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε υποδειγματικά τον Κοτσόλη (0-1).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (49΄) οι Ρώσοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με τον Ιόνοφ να αποφεύγει τον Κοτσόλη και να κάνει σα σε προπόνηση το 0-2. Λίγο έλλειψε να τελειώσει οριστικά το ματς στο 52΄, όταν μετά το απευθείας φάουλ του Νομπόα η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κοτσόλη, δεύτερο για τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Παρά τη «ψυχρολουσία» που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα και στο 64΄ με τη γυριστή κεφαλιά του Ντίνα μείωσε σε 2-1. Με ανεβασμένη τη ψυχολογία η ομάδα του Αναστασίου προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις της για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε και οι Ρώσοι μπήκαν από νωρίς σε θέση…οδηγού όσον αφορά την πρόκριση στους «32» του θεσμού.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Μέντες, Νάνο, Ζέκα, Λαγός (75΄ Πέτριτς), Πράνιτς (80΄ Κουτρουμπής), Ντίνας, Καρέλης, Κλωναρίδης (58΄ Δώνης).
ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Γκαμπούλοφ, Μανόλεφ, Σάμπα, Ντάγκλας, Μπίτνερ (69΄ Γκρανάτ), Ιόνοφ, Νομπόα, Γιουσούποφ, Τζούτζσακ, Κουράνι (90΄+4 Προυντίκοφ) , Κοκόριν (89΄ Χούμποτσαν).

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Κίτρινες: Τριανταφυλλόπουλος – Ιόνοφ, Γιουσούποφ