Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ιστορική πρόκριση του ΑΟΧ στο Κύπελλο Ελλάδος

Ιστορική πρόκριση για τον ΑΟ Χανιά αφού νίκησε χθες μέσα στα Γιάννινα με 5-3 στα πέναλτι τον τοπικό ΠΑΣ και για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας αφού στην κανονική διάρκεια του αγώνα πήρε τη ρεβάνς της ήττας του στα Περιβόλια με το ίδιο σκορ (1-2)
Η σειρά των πέναλτι (πρώτος εκτέλεσε ο ΑΟΧ)
•Πάγκαλος: 3-5
Στην κανονική διάρκεια αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σαπαλίδη (δεξιά στη φωτ.) στο 39′ έμειναν τέσσερα λεπτά αργότερα με δέκα παίκτες όταν είδε 2η κίτρινη ο Τ. Κρητικός. Ετσι ο ΑΟΧ ισοφάρισε με τον Στ. Κρητικό στο 53′ και με ένα ακόμα τέρμα του Γκότοβου (αριστερά στη φωτ.) στο 85′ έστειλε τον αγώνα στην παράταση.
Στο έξτρα ημίωρο δεν άλλαξε κάτι, πάντως η είσοδος του Ιλιτς έκανε πολύ επικίνδυνους τους Γιαννιώτες αφού στο 113′ ο επιθετικός είχε δοκάρι και στο 120′ ο Σικαλιάς έκανε μία μεγάλη επέμβαση σε… τακουνάκι του Τζημόπουλου.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης): Σωτηρίου, Φόνσι, Σκόνδρας, Σαπαλίδης, Γιάκος (100′ Ιλιτς), Αυγενικού (60′ Τζημόπουλος), Χαρίσης, Ηλιάδης (79′ Μανιάς), Μιχαήλ, Κρητικός, Ντάσιος.
Χανιά (Σ. Παπαδόπουλος): Σικαλιάς, Οικονομόπουλος, Εσσόνο, Γκότοβος, Κοντέων, Γκούμας (46′ Μαρτσάκης), Ενγκουέμ, Καραγιάννης (104′ Γανωτής), Αλέκου (46′ Κρητικός), Γκονζάλες, Πάγκαλος.