Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ισοφάρισαν 1-1 οι Ουόριορς στους τελικούς του ΝΒΑ

Με ψυχή πρωταθλητή, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έκαναν το “μπρέικ” απέναντι στους Τορόντο Ράπτορς, επικρατώντας 109-104 στον δεύτερο τελικό του ΝΒΑ.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα “basketa.gr”, οι φιλοξενούμενοι αν και “έχασαν” τον Κλέι Τόμπσον με μυϊκό πρόβλημα “άλωσαν” τη “Scotiabank Arena” και ισοφάρισαν σε 1-1. O Τόμπσον, παρότι δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των νικητών με 25 πόντους, ενώ 23 σημείωσε ο Στεφ Κάρι.

Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Καουάι Λέοναρντ, με 34π (16/16 βολές) και 14 ριμπάουντ, ενώ 17 πέτυχε ο Φρεντ Βαν Βλιτ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ, στην επανάληψη οι “πολεμιστές” προηγήθηκαν 62-74, η ομάδα του Τορόντοι αντέδρασε στο 4ο δωδεκάλεπτο και λίγο πριν τη λήξη μείωσε 104-106, αλλά το τρίποντο του Αντρέ Ιγκουοντάλα “καθάρισε” τη νίκη για τους παίκτες του Στιβ Κερ.

Η σειρά μεταφέρεται στο Όκλαντ (ξημερώματα Πέμπτης 6/6 και ξημερώματα Σαββάτου 8/6)και εκεί οι Ουόριορς θα επιχειρήσουν να κάνουν το “δύο στα δύο”, ώστε να πάρουν ουσιαστικό προβάδισμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.