Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Δεν τα κατάφερε ο ΑΟΧ…

Παρότι βρέθηκε κοντά, ισοφαρίζοντας στο ημίχρονο το σκορ του πρώτου αγώνα στα Περβόλια (1-1) ο Α.Ο. Χανιά αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, χάνοντας στον επαναληπτικό προημιτελικό με σκορ 3-1 από τον Απόλλωνα Σμύρνης. Δύο γκολ στην επανάληψη για την “ελαφρά ταξιαρχία” έκριναν το παιχνίδι υπέρ της, με τον ΑΟΧ να μένει έτσι εκτός συνέχειας…

“Δήμιος” για τη χανιώτικη ομάδα ο Φαρινόλα που σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ του Απόλλωνα, ενώ το τρίτο που ήταν και το καθοριστικό, πέτυχε ο Σουάνης που είχε μπει μόλις αλλαγή στο παιχνίδι. Στο 43′ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο ΑΟΧ με το γκολ του Κρητικού, αλλά στην επανάληψη τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ άσχημα για την ομάδα του Τίμου Καβακά.

Το 1-0 έγινε στο 40′ από τον Φαρινόλα, ενώ το 2-1 σημειώθηκε από τον ίδιο παίκτη στο 59′ και το 3-1 από τον Σουάνη στο 66′. Τα Χανιά ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παπουτσογιαννόπουλου στο 82ο λεπτό…

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Πίτκας, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Γεωργίου, Κοτσώνης, Πινέιρο, Ανγκούλο, Ψιάνος (85′ Χατζής), Τζιώρας, Ηρακλής (53′ Λαγός), Φαρινόλα (64′ Σουάνης)

Α.Ο. Χανιά (Τίμος Καβακάς): Μαρκαντωνάκης, Κοντέων, Γκότοβος, Γανωτής, Σιλιγαρδάκης, Γκονζάλες, Ρένια (69′ Αλέκου), Νύκταρης (53′ Σακελλαρίου), Πάγκαλος (89′ Εσόνο), Κρητικός.

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Βοηθοί: Σταθόπουλος (Ηλείας) – Σίπκας (Πέλλας)

4ος: Στυλιαράς (Αιτ/νίας)

Κίτρινες κάρτες: Φαρινόλα, Ψιάνος – Σιλιγαρδάκης, Ρένια, Γκότοβος

Κόκκινες κάρτες: Παπουτσογιαννόπουλος (2η κίτρινη)