Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η Κατερίνα Παυλίδου πρωταθλήτρια Ελλάδος

Η σκακιστική οικογένεια του Κύδωνα για άλλη μία φορά καμαρώνει την WIM Κατερίνα Παυλίδου η οποία για 4η φορά (!) αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας κατακτώντας το 40ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη (2-10 Ιανουαρίου 2018).
Η πρωταθλήτρια του Κύδωνα  επικράτησε με πειστικό τρόπο με 7βαθμούς σε 9 αγώνες. Είναι χαρακτηριστικό ότι πρακτικά είχε εξασφαλίσει το πρωτάθλημα δύο αγωνιστικές πριν το τέλος με αποτέλεσμα στους δύο τελευταίους αγώνες να χαλαρώσει και να συγκεντρώσει μόλις μισό βαθμό ο οποίος ήταν αρκετός για να της δώσει τον τίτλο! Είναι το 4ο πρωτάθλημα Ελλάδος που κατακτά η Κατερίνα καθώς αναδείχθηκε πρωταθλήτρια άλλες τρεις φορές (2012, 2013, 2015). Η Κατερίνα είναι μέλος της Εθνικής Ελλάδος και βέβαια αναντικατάστατο στέλεχος της ομάδας του Κύδωνα, όπως άλλωστε και τα αδέλφια της, Τάσος και Παύλος. Όλος ο Κύδωνας μοιράζεται την χαρά της και της εύχεται τα καλύτερα!
Όμως και στη δεύτερη θέση βρέθηκε μια Χανιώτισσα: Η WFM Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη με 6,5β.πήρε το αργυρό μετάλλιο. Η Μαρκαντωνάκη η οποία είναι επίσης στέλεχος της Εθνικής Γυναικών, ήταν και η πιο αξιόμαχη αντίπαλος της Κατερίνας. Να σημειώσουμε ότι στο παρελθόν η Χαριτωμένη έχει αγωνιστεί με τα χρώματα του Κύδωνα. Σήμερα αγωνίζεται με την ομάδα του Παπάγου. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η WIM Ιουλία Μάκκα με6 β. Η Αντιγόνη Σκαράκη του ΟΑΧ έφτασε στην 4η θέση με 5,5/9 β. Τέλος η νεαρή ταλαντούχα σκακίστρια της ΣΑΧ Ανθή Βοζινάκη πήρε μέρος με επιτυχία στο πρώτο της πρωτάθλημα καθώς με 4β. κατετάγη 7η.

Η πίτα του Σκακιστικού Κύδωνα
Την  Κυριακή 14 Γενάρη ο  σκακιστικός Κύδωνας έκοψε την πίτα του για το 2018 στο φιλόξενο περιβάλλον του CAFÉ ΚΗΠΟΣ . Την πίτα έκοψε ο Πρόεδρος του Κύδωνα κ. Σάκης Κουβάτσος και ο Αντιπρόεδρος κ. Σωτήρης Λαβούτας. Το φλουρί και  το δώρο (τι άλλο; μια σκακιέρα) κέρδισε ο μικρός μας σκακιστής Παναγιώτης  Πατεράκης.
Πριν το κόψιμο της πίτας έγιναν οι απονομές των Χριστουγεννιάτικων τουρνουά προετοιμασίας  που οργάνωσε ο Κύδωνας στη λέσχη του με διαιτητές τον κ.Παναγιώτη  Πανταβό, τον κ. Δημήτρη Μπαλόκα και την κα Ράνια Αλιγιζάκη.
2) Κυριάκος Λεβάκης (Κύδων)
3-6) Άρης Μελετίου (ΟΦΣΧ) , Νίκος Λουκάκης (Κύδων) , Στάθης Κωνστανταράκης (ΟΑΧ)
1) Στάθης Κωνστανταράκης (ΟΑΧ)
2) Λευτέρης  Καλογερής (Κύδων)  & Πατεράκης Παναγιώτης (Κύδων)
3) Άκης Καραγιαννάκης (Κύδων)
Κορίτσια
1) Ευσταθία Τζουγκαράκη (Κύδων) & Τέρψη Σγουρού (ΟΑΧ 2000)
2) Χαρά Ντουσάκη (ΟΑΧ), Έλλη Βακάλη (ΟΦΣΧ)  & Μυρσίνη Παΐζη (ΟΑΧ)
3) Αναγνωστάκη Νεφέλη (ΟΑΧ) & Σοφία Μπόσκου (Κύδων)
Τις απονομές έκανε ο Έφορος σκάκι του Κύδωνα κ. Ιάκωβος Καζάκος
Ξεχωριστά βραβεύτηκαν οι μικροί σκακιστές και σκακίστριες  κάτω των 6 Ετών (!)
1) Θοδωρής Τζατζιμάκης & Φώτης Καζάκος
2) Δημήτρης Λάτος
3) Θεοδώρου Θεοχάρης
1ο Κορίτσι: Ζωή Καζάκου
Τις απονομές έκανε ο πρόεδρος του Κύδωνα κ. Σάκης Κουβάτσος.
Γενικά ήταν μια ευκαιρία για ανταλλαγή ευχών για το 2018, χαλαρή σκακιστική συζήτηση και βέβαια κάποιοι μερακλήδες το έριξαν στις παρτίδες.

Προκριματική φάση νεανικών πρωταθλημάτων
Ξεκίνησε το Σάββατο η προκριματική φάση των νεανικών πρωταθλημάτων με την συμμετοχή 124 σκακιστών και σκακιστριών από τους συλλόγους του νομού Χανίων. Οι αγώνες διεξάγονται στις κατηγορίες όπεν και κοριτσιών για σκακιστές και σκακίστριες 8, 10, 12, 14, και 16 ετών. Οι αγώνες διεξάγονται στα εντευκτήρια των συλλόγων Α.Ο.Κύδων (12, και 16 ετών όπεν και κοριτσιών και η κατηγορία κοριτσιών -14) , ΣΑΧ (όπεν και κοριτσιών στην κατηγορία έως 10 ετών και όπεν έως 14 ετών) και ΟΑΧ (οι κατηγορίες όπεν και κοριτσιών 8 ετών). Οι συμμετοχές ανά κατηγορία έχουν ως ακολούθως  Όπεν 8 (24), Κ8 (15), Ο10 (28), Κ10 (12), Ο12 (15), Κ12 (6), Ο14 (10), Κ14 (6), Ο16 (6) Κ16 (2). Οι αγώνες διεξάγονται κάθε Σαββατοκύριακο.

Tata Steel Chess 2018
Την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου είναι η γιορτή του πανίσχυρου τουρνουά και οι αγώνες ξεκίνησαν το  Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018. Στο φετινό φεστιβάλ Tata Steel με τις πολυάριθμες εκδηλώσεις για κάθε προτίμηση και κάθε δυναμικότητα στον Α’ όμιλο πουλ (“All Tata Steel Masters”) παίζουν οι: Κάρλσεν, Καρουάνα, Μαμεντιάροβ (οι 3 πρώτοι του κόσμου δηλαδή), Σο, Κράμνικ, Σβίντλερ, Ανάντ, Καριάκιν, Χίρι, Βέι Γι, Ματλακόβ, Χου Γιφάν, Αμπιντάν, Τζόουνς – μ.ό. έλο 2750, κατηγορία 20.Πολύ γνωστοί και ισχυροί σκακιστές παίζουν και στα πολλά άλλα τουρνουά του Tata Steel (Βίντιτ, Κρασένκοβ, Ξιόνγκ κ.ά). Σύμφωνα με την παράδοση που διατηρείται, ο νικητής του Β’ ομίλου συμμετέχει στην επόμενη διοργάνωση στον Α’ όμιλο των θηρίων.

Κυριακάτικες σκακιστικές συναντήσεις
Όπως είναι γνωστό το Καφέ «Κήπος» σε συνεργασία με τα αθλητικά σωματεία Α.Ο.Κύδων και Ο.Φ.Σ.Χ. και φέτος, θα διοργανώνουν κάθε Κυριακή στις 11 το πρωί σκακιστικά τουρνουά μπλιτς, ράπιντ ή τουρνουά με κανονικό χρόνο σκέψης.
Για το ξεκίνημα του 2018 προγραμματίζεται κανονικό τουρνουά πουλ που θα διεξάγεται κάθε Κυριακή πρωί με χρόνο σκέψης 45 λεπτά συν 30 δευτερόλεπτα ανά κίνηση το οποίο θα έχει διεθνή αξιολόγηση. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο τηλέφωνο 6944 347603. Παράλληλα με το τουρνουά αυτό θα διεξαχθεί και τουρνουά μπλιτς για όσους θέλουν να παίξουν σε αυτό. Οι συμμετέχοντες πρέπει να βρίσκονται στην αίθουσα του Ιστορικού Καφέ «Κήπος» στις 10.45 για την επιβεβαίωση της συμμετοχής τους.

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.