Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

H μεγαλύτερη νίκη του ΑΟΧ στο Κύπελλο

Με μία ματιά στα αρχεία μας επιβεβαιώσαμε ότι η νίκη με 4-0 επί του Αλιμου είναι η μεγαλύτερη που έχει πετύχει στο Κύπελλο Ελλάδας απέναντι σε ομάδα εκτός Χανίων. Απαραίτητη η διευκρίνηση διότι ως γνωστών μέχρι το 1970-71 στο Κύπελλο συμμετείχαν και οι ομάδες των τοπικών πρωταθλημάτων Χανίων. Ετσι οι Χανιώτες κάποιες -λίγες πάντως- φορές βρήκαν απέναντι τους σωματεία της ΕΠΣΧ τα οποία νίκησαν με μεγάλα σκορ και αν δεν κάνουμε λάθος μεγαλύτερη νίκη ήταν το 6-1 επί του Ικάρου Μ. το 1965-66 στην πρώτη συμμετοχή των “μπλε” που έφθασαν μάλιστα και πολύ μακριά στον θεσμό, μέχρι τους “16”. Στη συνέχεια τις αρχές της δεκαετίας του ’70 δημιουργήθηκε το κύπελλο Ερασιτεχνών και έτσι άλλαξε το καθεστώς ενώ τα δύο τελευταία χρόνια έχουμε και κύπελλο Γ’ Εθνικής. Απέναντι στον Αλιμο λοιπόν ο ΑΟΧ πέτυχε μόλις για τρίτη φορά 4 γκολ, πρώτη όμως χωρίς να δεχθεί κανένα και ως εκ τούτου πρόκειται για την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του. Και οι δύο προηγούμενες “τεσσάρες” είχαν σημειωθεί την περίοδο 1995-96 όταν η α’ φάση διεξαγόταν σε ομίλους. Οι Χανιώτες λοιπόν είχαν νικήσει τότε 4-1 μέσα στην Κοζάνη και 4-2 εντός την Κόρινθο. Μαζί με τον ΠΑΟΚ -από τον οποίο είχαν ηττηθεί 0-2 εντός, οι αγώνες ήταν μονοί- είχαν περάσει στην β’ φάση (άφησαν εκτός και τον Πιερικό από τον οποίο είχαν αποσπάσει ισοπαλία 1-1 εκτός) και εκεί αν και νίκησαν 2-0 τα Τρίκαλα στη συνέχεια το… πλοίο έδειξε έντονα σημάδια εγκατάλειψης, αποχώρησε και ο τότε προπονητής Αλέκος Παπαγεωργίου με αποτέλεσμα να χάσουν στη ρεβάνς 4-0 στην παράταση. Το χειρότερο είναι ότι λίγους μήνες μετά εγκατέλειψαν τις επαγγελματικές κατηγορίες και βέβαια το κύπελλο Ελλάδας για… μία ολόκληρη δεκαπενταετία, μέχρι να ξαναβρεθούν στη Γ’ Εθνική το 2010-11.

Σε επόμενο φύλλο μας θα παρουσιάσουμε όλους τους αντιπάλους του ΑΟΧ στον θεσμό αλλά και όλους τους σκόρερ… Απλά να προσθέσουμε ότι ο Κώστας Μανωλάς (φωτό) έφθασε τα δύο τέρματα και έγινε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας κατά την γ’ περίοδο συμμετοχής της στο Κύπελλο εδώ και μία πενταετία. Ο 21χρονος αμυντικός είχε ανοίξει το σκορ και στη νίκη πέρυσι με 2-1 μέσα στα Μέγαρα επί του Βύζαντα. Ανοιχτοί λογαριασμοί στο κύπελλο Σε αντίθεση με τους αγώνες της Πέμπτης τα πρώτα παιχνίδια της Παρασκευής για το Κύπελλο Ελλάδας άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς. Τα αποτελέσματα: Αιγινιακός-Αγρ. Αστέρας 0-0 Αχαρναϊκός-Φωστήρας 0-0 Καλλιθέα-Απόλλων Αθ. 1-1 (38′ Μπριλάκης – 81′ Ανγκούλο) Ηρακλής – Λαμία 1-0 (44′ πεν. Περόνε) Το βράδυ έπαιξαν ΑΕΚ-Φωκικός -τελικό σκορ 4-0. Το υπόλοιπο πρόγραμμα Σάββατο: 18.00: Ερμιονίδα-Παναιγιάλειος και Πιερικός-Τύρναβος 20.00: Ηρακλής Ψαχνών-Επισκοπή, Αναγέννηση Καρδίτσας-Εθνικός Γαζώρου  Δευτέρα 21.30: Λάρισα-Ολυμπιακός Βόλου Φιλικό με Κισσαμικό την Δευτέρα Στα αγωνιστικά θέματα τώρα ο ΑΟ Χανιά έκανε γνωστό ότι μεθαύριο Δευτέρα στις 18:00 στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ομάδας μας,  θα διεξαχθεί φιλικός αγώνας στο βοηθητικό γήπεδο της Μ. Ελιάς με αντίπαλο τον Κισσαμικό.