Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Εσωσε τουλάχιστον το βαθμό…

Από το τίποτα, καλός και ο ένας βαθμός για τον Πλατανιά, ο οποίος χάρη στο γκολ από τον Γιώργο Μανούσο στο 80ο λεπτό κατάφερε να “σώσει” την ισοπαλία, ερχόμενος 1-1 κόντρα στον Πανιώνιο.

Ετσι, ο Πλατανιάς φτάνει μεν τους 11 βαθμούς, από την άλλη συνεχίζει να παραμένει χωρίς νίκη για 2,5 μήνες, αφού τελευταία φορά που κέρδισε ήταν στον αγώνα με τον Λεβαδειακό στις 17 Σεπτεμβρίου.

goal-panionios1

Ο Πανιώνιος ευτύχησε να προηγηθεί με το γκολ που προήλθε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπεν στο 27’, με το παιχνίδι να αποκτά στη συνέχεια ένα διαφορετικό “χρώμα” όταν ο Βλάχος στο 65’ για το Πανιώνιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας έτσι την ομάδα του με 10 παίκτες. Αυτό το γεγονός λειτούργησε ευεργετικά για τον Πλατανιά ο οποίος στο 80’ έφτασε στη ισοφάριση με το κοντινό πλασέ από τον Μανούσο ύστερα απ’ το γύρισμα του Γουνδουλάκη.

manousos-goal1

Στα τελευταία λεπτά ο Πλατανιάς προσπάθησε για την ανατροπή χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 93’ με τον Μανούσο, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση αποβλήθηκε ο Στανισάβλιεβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

16′ Ο Ντεβέσα εκτελεί φάουλ, ο Μανούσος κάνει το πλασέ στην κίνηση και ο Γιαννιώτης αποκρούει.

27′ ΓΚΟΛ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ! Ο Μπεν εκτελεί το φάουλ που είχε κερδίσει ο Ανσαριφάρντ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Πολύ ωραία η εκτέλεση, έμεινε άγαλμα ο Σωτηρίου. 1-0 ο Πανιώνιος.

31′: Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Φούντα, ψηλά η μπάλα.

56′ Σουτ του Φούντα από το ημικύκλιο διώχνει εντυπωσιακά ο Σωτηρίου.

62′ Απίστευτο τετ α τετ, ο Φούντας “ενώπιον” του Σωτηρίου διώχνει σωτήρια ο Σωτηρίου.

64′ Σέντρα Ανσαριφάρντ, σουτ του Φούντα άουτ.

65′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ! Αποβάλλετα με 2η κίτρινη κάρτα ο Βλάχος για μαρκάρισμα στον Μανούσο.

70′ Διπλή ενέργεια του Γουνδουλάκη μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.

74′ Κεφαλιά του Γιακουμάκη άουτ

76′ Ωραίο σουτ του Ντίντακ, έδιωξε ο Γιαννιώτης

80′ ΓΚΟΛ ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ! Από ωραία κίνηση των γηπεδούχων, ο Γουνδουλάκης βρέθηκε στην περιοχή έστρωσε στον Μανούσο που από κοντά ισοφαρίζει 1-1!

93′ Aπίστευτη ευκαιρία ο Πλατανιάς. Ο Μανούσος από τη μικρή περιοχή σουτάρει και αποκρούει ο Γιαννιώτης!

94′ ΚΟΚΚΙΝΗ! Στον Στανισάβλιεβιτς για χτύπημα σε αντίπαλο.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής) Βοηθοί: Κουράκης (Ηρακλείου)-Φωτόπουλος (Αθηνών) 4ος διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες κάρτες: Κάργας (25’), Βλάχος (45+1’), Βλάχος (65’), Γκνιάτιτς (67’), Μπεν (82’), Γιακουμάκης (87’), Ντίνας (90’), Ντεβέσα (90+2’)
Κόκκινες κάρτες: Βλάχος (65’), Στανισάβλιεβιτς (90+4’)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Κάργας (68’ Ντίνας), Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο (60’ Στανισάβλιεβιτς), Ντεβέσα, Γιορέντε (46’ Γουνδουλάκης), Μανούσος, Γιακουμάκης.

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Φούντας (72’ Γκιοατά), Σαββίδης (58’ Μασούρας), Μπεν, Ανσαριφάρντ (84’ Ενγκόγκ).