Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ενα χριστουγεννιάτικο φιλικό 68 χρόνια πριν

Στην Αθήνα και επί κατοχής ξεκίνησε να διεξάγεται Κύπελλο Χρστουγέννων με πρωτοβουλία των ομάδων του ΠΟΚ (δηλαδή Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού, ΑΕΚ εκ του Κωνσταντινουπόλεως ΑΕ) το οποίο διήρκησε για μία 20ετία. Αντίθετα στα Χανιά δεν υπήρχε ανάλογη διοργάνωση αν και η περίοδος των εορτών προσφερόταν πάντα για δυνατούς φιλικούς αγώνες ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες.

Σε ένα ανάλογο παιχνίδι ανήμερα των Χριστουγέννων του 1951 θα αναφερθούμε σήμερα. Το οποίο έχει ιδιαίτερη αξία καθώς έγινε λίγους μήνες πριν την διοργάνωση του πρώτου πρωταθλήματος από τη νεοσύστατη τότε ΕΠΣ Χανίων και

Οπως διαβάζουμε σε ένα λεύκωμα ενός φιλάθλου του Τάλω και σε απόκομμα από αθλητική εφημερίδα και σε ανταπόκριση του Κ. Στρογγυλάκη: “Την ημέραν των Χριστουγέννων συναντήθησαν εις φιλικόν αγώνα τα συνεργαζόμενα σωματεία της πόλεως μας Τάλως και Ιωνία. Ο αγών ήτο πλούσιος εις θεαματικάς φάσεις και τεχνικούς συνδυασμούς και συγκαταλέγεται μεταξύ των καλυτέρων της εφετεινής περιόδου. Η ομάς του Τάλω με το παιχνίδι που εφήρμοσε και το αποτέλεσμα που έφερε διεσκέδεσε την ήτταν της παρελθούσης Κυριακής όπου ηττήθη με 4-0 από το Ο.Φ. Χανίων”

Το παράδοξο είναι ότι Ιωνία και Τάλως θα κυριαρχήσουν την δεκαετία του ’50 στο τοπικό πρωτάθλημα μαζί με την Ατλαντίδα όταν και θα μοιραστούν τους τίτλους. Αντίθετα ο Ομιλος δεν θα καταφέρει να κερδίσει κάποιο πρωτάθλημα παρά μόνο μετά τη συνεργασία με τον Κρητικό και την δημιουργία του ΟΦ Κρητικού το 1961-62.
ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ

Επιστρέφοντας στο παιχνίδι που έγινε τα Χριστούγεννα διαβάζουμε ότι δεν μπήκε κάποιο τέρμα στο α’ μέρος όμως: “κατά το β’ ημίχρονον αι ομάδες παίζουν πιο καλά και καρποφορούν αι προσπάθειαι αμφοτέρων δύο φορές και έτσι λήγει ο αγών 2-2.

Τα τέρματα επέτυχον της Ιωνίας οι Σκαραντωνάκης και Ρούμελης και του Τάλω οι Μεταξωτός – Ηλιάκης. Καλύτεροι παίκται οι Λιονουδάκης του Τάλω και Γουνάκης της Ιωνίας”.

Μάλιστα στις ιδιόχειρες σημειώσεις του φιλάθλου στο λεύκωμα διαβάζουμε ότι το σκορ το άνοιξε η Ιωνία για να ισοφαρίσει ο Τάλως και στη συνέχεια να πάρει κεφάλι στο σκορ με “κεραυνοβόλου σουτ” του Ηλιάκη μετά από “ωραιοτάτης κατεβασιάς” του Λιονουδάκη και πάσας στον σκόρερ! Τελικά όμως στα δύο λεπτά καθυστερήσεων η Ιωνία ισοφάρισε.

Να όμως και οι συνθέσεις:

Τάλως: Πολάκης, Λεβεντάκης, Λουκέτης, Λεντάρης, Μπεμπής, Γιατράκης, Αστρινός, Μεταξωτός, Λιονουδάκης, Ηλιάκης, Ορνεράκης

Ιωνία: Γουνάκης, Ηλιάκης, Μπαξεβανάκης, Δαπόντας, Ζυμπουλάκης, Δούπης, Πατιμίδης, Σκαραντωνάκης, Μπαμπαλής, Κουτρούλης, Ρούμελης.

Στην ίδια ανταπόκριση αναφέρεται ότι την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων διεξήχθη ένα ακόμα φιλικό ανάμεσα σε Ατλαντίδα και Κρητικό που έληξε με σκορ 3-1. Πάντως: “το σκορ δεν μαρτυρεί την απόδοσιν των ομάδων, διότι ο Κρητικός ήτο καλύτερος, ενώ η Ατλαντίς πλέον τυχερή. Η εμφάνισης της Ατλαντίδας ήτο κάτω της μετρίας”.

Γενικά τα δύο αυτά παιχνίδια έγιναν μέσα στο κλίμα των ημερών και δεν υπήρξαν παρατράγουδα. Αντίθετα μία εβδομάδα μετά στην Πρωτοχρονιά του 1952 η Ατλαντίδα νίκησε 3-2 τον Ομιλο Φιλάθλο Χανίων σε ένα πολύ επεισοδιακό φιλικό στο οποίο αξίζει να αναφερθούμε σε επόμενο δημοσίευμα μας.

* Ο Ζυμπουλάκης ήταν Ζινόπουλος και είχε φούρνο στη Σπλάντζια, ο Μπαξεβανάκης είναι Μπαξεβάνης και ο Σταύρος Κουτρούλης (πιο γνωστός ως “το Σταυράκη”) στη συνέχεια φόρεσε τη φανέλα της Ατλαντίδας ενώ πήρε και μεταγραφή στον Ολυμπιακό Πειραιά. Ηταν δε και εξαίρετος μουσικός “κορνετίστας” όπως μας λέει ο κ. Στέλιος Σούλιαρης.

**: Πολύτιμες πληροφορίες για τις δραστηριότητες του Τάλω για την περίοδο από τον Ιούνιο του 1951 έως τον Αύγουστο του 1952 προσφέρει αυτό το λεύκωμα αυτό. Το οποίο ανήκε πιθανότατα στον Β. Τζοτζολάκη. Πάντως μεταφέρουμε με επιφύλαξη το όνομα.

*** Την περίοδο των εορτών των Χριστουγέννων εκτός από φιλικά παιχνίδια διεξάγονταν και αγώνες για το Κύπελλο Ελλάδας στο οποίο τότε μετείχαν και τα τοπικά σωματεία. Χαρακτηριστικά να αναφέρουμε ότι την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων για το Κύπελλο Ελλάδας έπαιξαν το 1956 Ιωνία – Ατλαντίδα 1-0 (με σκόρερ τον Ε. Δούπη) και το 1961 ΟΦ Κρητικός – Ηρόδοτος 4-2