Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Εγραψε ιστορία στο Ελσίνκι ο Παπαστάμος

Ιστορία “έγραψε” χθες στο Ελσίνκι ο Απόστολος Παπαστάμος, κατακτώντας με ένα εντυπωσιακό πανελλήνιο ρεκόρ, το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 400μ. μικτή ατομική.
Ο Χανιώτης πρωταθλητής κατάφερε έτσι να κερδίσει τη 2η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και μάλιστα… σπάζοντας τα χρονόμετρα, αφού η επίδοσή του όχι απλά βελτίωσε, αλλά συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ!
Είναι χαρακτηριστικό ότι το προηγούμενο ρεκόρ, που κατείχε βέβαια ο ίδιος, ήταν 4:20.02, το οποίο είχε πετύχει στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα που είχε διεξαχθεί πριν από μερικούς μήνες στο Μαρόκο. Χθες, ο χρόνος για τον Παπαστάμο ήταν 4:17.44, οπότε, ουσιαστικά, “κατέβασε” το πανελλήνιο ρεκόρ σχεδόν κατά δυόμιση δευτερόλεπτα.
Δεν είναι όμως μόνο αυτό…
Ο Παπαστάμος είναι γεγονός ότι θα μπορούσε να έχει στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης, καθώς έχασε το χρυσό μετάλλιο για κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου. Συγκεκριμένα, νικητής στην κούρσα αναδείχτηκε ο Ρώσος, Μαξίμ Στούπιν, με χρόνο 4:16.79, δηλαδή σχεδόν… μισό δευτερόλεπτο καλύτερος από τον Χανιώτη πρωταθλητή. Οσον αφορά, δε, την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, αυτό κατέληξε στον Βρετάνο, Ντιν Τόμας με 4:18.07.

Ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ
Ο Παπαστάμος είχε δείξει τις… διαθέσεις του από τον πρωινό ημιτελικό ο οποίος διεξήχθη σε πέντε σειρές, καθώς προκρίθηκε στον τελικό με τον δεύτερο καλύτερο χρόνο. Συγκεκριμένα, η επίδοσή του ήταν 4:20.80, ενώ την πρώτη καλύτερη είχε ο Μαξίμ Στούπιν με 4:20.67. Στη συνέχεια, βέβαια, οι δυο τους “κονταροχτυπήθηκαν” στα ίσια, με το χρυσό μετάλλιο να καταλήγει στον αντίπαλο του Παπαστάμου.
Σε ανακοίνωση που εξέδωσε ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων σημειώνεται, μεταξύ άλλων ότι, «συγχαίρει θερμά τον πρωταθλητή του γι’ αυτή την πολύ μεγάλη επιτυχία, καθώς και τον προπονητή του, Κώστα Τζιλιβάκη».