Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

“Δραπέτευσε” νικητής από την Κομοτηνή!

Την δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη εκτός έδρας νίκη του σημείωσε ο Πλατανιάς ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-0 του Πανθρακικού στη Θράκη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Ο Πανθρακικός μπορεί να ήταν η ομάδα που “καιγόταν” για τη νίκη έτσι ώστε να αύξανε τις πιθανότητές της για να παραμείνει στην κατηγορία, αλλά ο Πλατανιάς δεν το… διαπραγματεύτηκε και με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, αναδείχτηκε νικητής.

Το 0-1 έγινε από ένα δυνατό σουτ, απίστευτης ομορφιάς, από τον Σελίν στο 18ο λεπτό κι αφού στην αμέσως προηγούμενη φάση ο Μουνάφο είχε σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανθρακικού. Το 0-2 στο 49’ από το πλασέ του Ανγκούλο, που σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών) – Πυλαρινός (Ζακύνθου)
4ος: Κοτσάνης (Δράμας)
Κίτρινες κάρτες: Χρήστου – Γκνιάτιτς

Πανθρακικός (Γιάννης Χατζηνικολάου): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Χρήστου
(79’ Γαβριηλίδης), Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Μεχία, Ηλιάδης, Μπαϊκαρά, Χασομέρης (59’ Βάλτερ), Ντιγκινί, Χαβίτο.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Σελίν, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Αποστολόπουλος (80’ Τσουράκης), Μενδρινός (90’+1’ Ντίνας), Γουνδουλάκης (67’ Στανισάβλιεβιτς), Ανγκούλο.