Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

“Με το δεξί” ο ΣΦΠΧ

Δεν διέψευσε τα προγνωστικά ο ΣΦΠΧ και μπήκε με το… σωστό πόδι στη νέα αγωνιστική περίοδο της Α2 εθνικής βόλεϊ ανδρών, αφού στην προχθεσινή -εντός έδρας- πρεμιέρα κέρδισε εύκολα τον Πανελλήνιο με 3-0 σετ.
Όσον αφορά την αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών, αναμενόμενο ήταν το αποτέλεσμα του Ν.Α.Ο. Σούδας, ο οποίος αγωνιζόμενος -στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας του σε εθνική κατηγορία- με σύνθεση ανάγκης, ηττήθηκε 3-0 στην Αθήνα από τον ΖΑΟΝ.
Αναλυτικότερα.

Α2 ΑΝΔΡΩΝ (Α’ όμιλος-1η αγωνιστική)
ΣΦΠΧ-Πανελλήνιο 3-0
Μέρος των δυνατοτήτων του έδειξε προχθές στο κλ. Χανίων ο ΣΦΠΧ και νίκησε χωρίς ιδιαίτερο κόπο 3-0 σετ τον νεανικό Πανελλήνιο.
Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα, το 5-2 έγινε 11-5, 18-10 και 21-11, για να χαλαρώσουν κάπως στη συνέχεια σε επίθεση και άμυνα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην αθηναϊκή ομάδα να “κλείσει” κάπως την ψαλίδα”. Πολύ πιο εύκολα ο ΣΦΠΧ κέρδισε το 2ο σετ, αφού μετά το 7-5 ξέφυγε 14-8 και 22-14, ενώ συνεχίζοντας με καλό ρυθμό στο επόμενο έδειξε ότι θα φτάσει άνετα στο 3-0 σετ, μιας και μετά το 9-9 προηγήθηκε -αξιοποιώντας το καλό σερβίς- με 20-12. Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι, οι επιθέσεις δεν τελείωναν με σωστό τρόπο, η άμυνα δεν ήταν “σφιχτή” και ο Πανελλήνιος, με σερί 7-0 μείωσε 20-19, ενώ λίγο αργότερα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, έχοντας σετ μπολ (23-24). Στο σημείο αυτό φάνηκε η ανωτερότητα της χανιώτικης ομάδας, που με δυο πόντους από κόντρα επίθεση και έναν από λάθος των αντιπάλων έφτασε στο 26-24 και στο 3-0, με τους θεατές που γέμισαν την κερκίδα του κλειστού να χειροκροτούν θερμά τους παίκτες για την προσπάθεια που κατέβαλαν.
Διαιτητές: Καρπουζάς, Αγγελίδης
Σετ: 25-18, 25-15, 26-24
ΣΦΠΧ (Ν. Μπουτσουρής): Ψάρρας, Φίνος, Κουτρουμπάκης, Πουλής, Καπίρης, Παπαδημητρίου (αρχική εξάδα), Πολυμερόπουλος (λίμπερο), Κατσαούνης, Καλογεράκης, Χαραλαμπίδη, Δελιπρίμης, Μποτζολάκης.
ΔΗΛΩΣΗ Ν. ΜΠΟΥΤΣΟΥΡΗ: «Δείξαμε δυο πρόσωπα στο πρώτο μας επίσημο παιχνίδι. Μέχρι και τα μέσα του 3ου σετ, παίζοντας σωστά  είχαμε εύκολα υπέρ μας το σκορ, όμως στη συνέχεια λίγο το χαλάρωμα, λίγο οι αλλαγές, δεν μπορέσαμε να διατηρήσουμε τον ίδιο ρυθμό και τέμπο, με αποτέλεσμα να τελειώσουμε δύσκολα το παιχνίδι. Πάντως μου άρεσε το γεγονός ότι δείξαμε χαρακτήρα στους τελευταίους πόντους και μπορέσαμε να πάρουμε τη νίκη χωρίς απώλεια σετ, αφού αυτός ήταν ο στόχος».
Συνοπτικά τ’ αποτελέσματα της πρεμιέρας (στην οποία εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΟΠΕΡ, ενώ με τρίποντο άρχισε η “νεοφώτιστη” ομάδα της Ρόδου): ΣΦΠΧ-Πανελλήνιος 3-0, Οδυσσέας Αμαρ.-ΟΠΕΡ 1-3 (20-25, 25-19, 18-25, 21-25),  Απόλλων Αθ.-Κύζικος  Ν. Περάμου 1-3 (20-25, 19-25, 25-20, 21-25), Μίλωνας-Εθνικός Π. 0-3 (17-25, 18-25, 21-25), Ναυπηγεία-Δραπετσώνα 0-3 (18-25, 17-25, 20-25), Ροδίων Άθλησις-Αργυρούπολη 3-1 (21-25, 25-22, 25-17, 25-16).
Την επόμενη -2η- αγωνιστική ο ΣΦΠΧ θα παίξει εκτός έδρας με τα Ναυπηγεία, ο ΟΠΕΡ θα υποδεχθεί στο κλ. Ρεθύμνου τον Μίλωνα, ενώ τ’  άλλα παιχνίδια είναι: Πανελλήνιος-Απόλλων Αθ., Κύζικος-Οδυσσέας Αμαρ., Εθνικός Π.-Ροδίων Άθλησις, Δραπετσώνα-Αργυρούπολη.
Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
(Α’ όμιλος-
1η αγωνιστική)
ΖΑΟΝ-Ν.Α.Ο. Σούδας 3-0
Αν και συγκριτικά με το προ εβδομάδας -πρώτο- φιλικό η ομάδα της Σούδας έπαιξε καλύτερα, γνώρισε την ήττα 3-0 από τον ΖΑΟΝ στο παρθενικό παιχνίδι της σε εθνική κατηγορία, το οποίο έδωσε προχθές στο Ζηρίνειο. Οι γηπεδούχες έδειξαν ότι ήταν πιο πλήρης ομάδα, κάτι που τους επέτρεψε να πάρουν χωρίς ν’ αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα τους τρεις βαθμούς. Η χανιώτικη ομάδα έπαιξε έχοντας σημαντικές απουσίες, όμως παρ’ όλα οι παίκτριές της έδειξαν θέληση, προσπάθησαν και σίγουρα έστειλαν αισιόδοξα για τη συνέχεια μηνύματα.
Σετ: 25-15, 25-13, 25-18
Ν.Α.Ο. Σούδας (Πελ. Σκούρα): Μάντακα, Ελ. Λελεδάκη, Μαρκουλάκη, Βλαχάκη, Λ. Λελεδάκη, Σολωμού (αρχ. εξάδα), Μηλάκη (λίμπερο), Τζανετέα, Κοϊμτζή.
Το άλλο σωματείο του νησιού μας που αγωνίζεται στην κατηγορία, η Μεσσαρά, ηττήθηκε στις Μοίρες από τον Ιωνικό Ν.Φ. με 0-3 σετ (13-25, 21-25, 21-25).