Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Δεν άντεξε στο ΟΑΚΑ ο Α.Ο.Χανιά

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η ΑΕΚ επικράτησε 4-1 του ΑΟ Χανιά στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ εθνικής, και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ισοπαλία της περασμένης εβδομάδας με την Απόλλωνα στη Ριζούπολη. Η Ενωση προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με τον Ανάκογλου και στο 29΄ ο Λαμπρόπουλος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στο 36΄ με πέναλτι που κέρδισε και αξιοποίησε ο Πάγκαλος, όμως ο «Δικέφαλος» διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με τα γκολ του Ανάκογλου στο 53΄ και του Αραβίδη στο 82΄ «σφράγισε» τη νίκη του. Να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα πραγματοποίησε ο νεοαποκτηθείς Νιγηριανός Μακόλεϊ Κρισάντους, που αντικατέστησε τον Ανάκογλου, ενώ ο Ντακόλ αντιμετώπισε πρόβλημα και αποχώρησε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Ρόβας, Ανάκογλου (78΄ Κρισάντους), Ντούνης (70΄ Γιόχανσον), Ντακόλ (43΄ Αραβίδης), Μπαρμπόσα, Μπρέσεβιτς
ΧΑΝΙΑ (Σούλης Παπαδόπουλος): Σικαλιάς, Γκότοβος, Οικονομόπουλος, Κοντέων, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Ενγκουέμ (57΄ Γκούμας), Πάγκαλος, Γκονζάλες, Ρόχας (68΄ Αλέκου), Κρητικός