Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Δεν άντεξε ο Πλατανιάς

Εντυπωσιακός κατά διαστήματα, ο Παναθηναϊκός λύγισε την αντίσταση του Πλατανιά στη Λεωφόρο με 3-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Πέτριτς άνοιξε το σκορ, ο Τριανταφυλλόπουλος «έγραψε» το 2-0 στο 50ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Κλωναρίδης με εντυπωσιακό σουτ στο 78΄. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός έχασε πέναλτι με τον Μπεργκ στο 45ο λεπτό.
Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και ευτύχησε πολύ γρήγορα να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Μόλις στο 7ο λεπτό, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Λαγού στον Πέτριτς, ο Κροάτης επιθετικός κατέβασε την μπάλα με το γόνατο και πλάσαρε υποδειγματικά τον Ολιμπά, ανοίγοντας το σκορ.
Δέκα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ. Ο Ατζαγκούν έκλεψε την μπάλα στο κέντρο από τον Ζαραδούκα, βγήκαν 4 με 4 παίκτες, έδωσε στον Μπεργκ, αλλά ο Σουηδός δεν μπόρεσε να «νικήσει» τον Ολιμπά που έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε τον κίνδυνο.
Ο Πλατανιάς «απάντησε» στο 20΄. Τότε οι Τριανταφυλλόπουλος-Ταυλαρίδης-Στιλ δεν συνεννοήθηκαν για να διώξουν την μπάλα, με τον Μιλούνοβιτς να την παίρνει, να πλασάρει προ κενής εστίας, αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και έσωσε την εστία ο Σίλντενφελντ.
Στο τελευταίο λεπτό του α΄ μέρους, μετά από μακρινή μπαλιά του Χουχούμη για τον Πέτριτς, ο Ολιμπά «βρήκε» στην άγαρμπη έξοδο του τον Κροάτη και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεργκ, αλλά ο γκολκίπερ του Πλατανιά απέκρουσε εντυπωσιακά.
Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον πλήρη έλεγχο και να πιέζει ασφυκτικά την εστία της κρητικής ομάδας. Η πίεση αυτή δεν άργησε να αποδώσει καρπούς, καθώς μόλις στο 47ο λεπτό έγινε το 2-0. Τότε, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Πλατανιά και το πρώτο σουτ του Μπεργκ να αποκρούεται από τον Ολιμπά, ο Τριανταφυλλόπουλος πήρε το «ριμπάουντ» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Τρία λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς έφθασε κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Γιακουμάκη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Στιλ. Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε θεαματικό, με αρκετές φάσεις. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει. Στο 66ο λεπτό ο Ολιμπά απέκρουσε διπλή προσπάθεια του Πέτριτς, ενώ αμέσως μετά ο Τσουράκης απείλησε με κοντινό πλασέ την εστία του Στιλ.
Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 78ο λεπτό ο Κλωναρίδης ξεσήκωσε τις κερκίδες, όταν κινήθηκε από τα δεξιά και με εντυπωσιακό διαγώνιο σουτ άφησε «άγαλμα» τον Ολιμπά, ανέβαζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0, που ήταν και το τελικό του αγώνα.
Διαιτητής: Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες κάρτες: Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Ατζαγκούν, Ταυλαρίδης – Αποστολόπουλος, Ολιμπά, Τετέ, Κάσιο
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Σίντενφελντ, Ταυλαρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Χουχούμης (46΄ Νάνο), Λαγός, Ζέκα, Ατζαγκούν, Μπεργκ, Κλωναρίδης (80΄ Αγγελόπουλος), Πέτριτς (72΄ Νίνης).
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Μπανανά, Μαχαμάτ, Μιλούνοβιτς, Αγκιλέρα (67΄ Γουνδουλάκης), Ιτούα, Ζαραδούκας, Μαχλελής (46΄ Τσουράκης), Τετέ, Αποστολόπουλος, Γιακουμάκης (72΄ Κάσιο).