Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Χάθηκε η ευκαιρία για τον Πλατανιά…

Πικρή ήττα γνώρισε ο Πλατανιάς από τον Απόλλωνα Λάρισας χάνοντας με 1-0. Το γκολ για τους γηπεδούχους που έχουν πλέον τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο για την παρουσία στο μπαράζ ανόδου στη Σούπερ Λιγκ, σημείωσε ο Λουκάο στο 2ο λεπτό.

Ο Πλατανιάς δεν καταφέρνει έτσι να φτάσει στο αποτέλεσμα που χρειαζόταν, καθώς αρκούταν και με ισοπαλία. Η εμφάνισή του στο α’ ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλή, ενώ στο δεύτερο ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του, καταφέρνοντας μετά το 70ο λεπτό να δημιουργήσει μεγάλες φάσεις. Οι πιο χαρακτηριστικές είναι το δοκάρι από τον Ποζατζίδη στο 72’ και η κοντινή κεφαλιά από τον Μιγκέλ που εξουδετέρωσε με μια απίστευτη απόκρουση ο Μαντζάρης στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλέον, για να τερματίσει ο Πλατανιάς στη 2η θέση, θα πρέπει να χάσει ο Απόλλων Λάρισας την τελευταία αγωνιστική στην Αλικαρνασσό από τον Ηρόδοτο και ο ίδιος να κερδίσει στα Περβόλια τον Ηρακλή…

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου). Βοηθοί: Κωτούλας (Κιλκίς), Βρούζος (Πιερίας). 4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες κάρτες: Μποσέτι (30’), Λουκάο (39’), Λουκίνας (43’), Χατζής (43’, 90+4’), Παπανικολάου (48’), Τασιούλης (70’), Κουρτεσιώτης (71’), Μιγκέλ (79’).

Κόκκινη κάρτα: Χατζής (90+4’)

Απόλλων Λάρισας (Αριαν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρας, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας (87’ Κοντοές), Ράμος, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Λουκάο, Τασιούλης (70’ Γκουντρουμπής), Μπραμπίγια (45+1’ λ.τρ. Μαρκολίνο)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ρουσσάκης, Τσαμούρης (58’ λ.τρ. Παπουτσογιαννόπουλος), Κόρτσταμ (82’ Λάζιτς), Ποζατζίδης, Μποσέτι, Παπανικολάου, Νίλι, Λουκίνας, Μιγκέλ