Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Α1 πινγκ πονγκ ανδρών: Ο ΟΑΧ παρέμεινε χωρίς νίκη

Αν και οι παίκτες του κατέβαλαν αξιόλογη προσπάθεια στο 3ο αγωνιστικό διήμερο της Α1 πινγκ πονγκ ανδρών, τελικά ο ΟΑΧ ολοκλήρωσε τον α’ γύρο του πρωταθλήματος χωρίς νίκη.

Στους τρεις αγώνες που έδωσε στο ΣΕΦ ο χανιώτικος Όμιλος γνώρισε ισάριθμες ήττες, παρέμεινε ουραγός στη βαθμολογία και στον β’ γύρο θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να μπορέσει ν’ αποφύγει τις δυο τελευταίες θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ παραμονής.
Η έκπληξη του διήμερου ήρθε από τον Ίφιτο, αφού υποχρέωσε τον ΑΣ Πέρα Αθηνών στην πρώτη του ήττα και έτσι το πρωτάθλημα “πήρε φωτιά”, αφού στη συνέχεια και η ομάδα της Πάτρας έχασε -για πρώτη φορά- από τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα τρεις ομάδες να… συγκατοικούν στην κορυφή. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΑΣ Πέρα έφτασε κοντά σε δεύτερη ήττα, αλλά τελικά μπόρεσε ν’ ανατρέψει το 1-3 που βρέθηκε πίσω στο σκορ και να νικήσει τελικά με 4-3 τα Ταταύλα.
Παιχνίδια στα οποία προσδοκούσε βαθμολογική συγκομιδή ήταν και τα τρία που έδωσε ο ΟΑΧ, ο οποίος πράγματι “κοντράρισε” τους αντιπάλους τους, αλλά υστέρησε… στις λεπτομέρειες. Στο ντέρμπι των μέχρι τότε χωρίς νίκη ομάδων ισοφάρισε την Πρόοδο Ραφήνας 1-1 με τον Γιώργο Παντερή και 2-2 με την νίκη στο διπλό (έπαιξε ο ίδιος παίκτης με τον Κώστα Μουτσάκη), όμως δεν τα κατάφερε στα δυο επόμενα σετ. Τρίτος παίκτης της χανιώτικης ομάδας ήταν ο Κυριάκος Πενταράκης.
Μεγάλη “μάχη” έγινε και στο επόμενο παιχνίδι με τον Άρη Βούλας, που κρίθηκε στο 7ο σετ. Για τον ΟΑΧ (στον οποίο στοίχισε η ήττα 2-3 στο διπλό) δυο νίκες σημείωσε ο Παντερής και μια ο Μουτσάκης
Την επομένη, στον τελευταίο αγώνα με αντίπαλο την Πεύκη, μείωσε 2-3 με νίκη του Μουτσάκη και του ίδιου, μαζί με τον Παντερή, στο διπλό, όμως στο 6ο σετ δεν τα κατάφερε.
Συνοπτικά όλα τ’ αποτελέσματα.
7η αγωνιστική: Α.Σ. Ίφιτος Πατρών-Πέρα Αθηνών 4-3, Φιλία Ορεστιάδας-Α.Ο. Πεύκης 3-4, Α.Ο. Ταταύλα-Γ.Σ. Άρης Βούλας 4-0, Ο.Α. Χανίων-Α.Σ. Πρόοδος 2-4. Ρεπό είχε ο Ολυμπιακός.
8η αγωνιστική: Άρης Β.-ΟΑΧ 4-3, Πεύκη-Ταταύλα 4-3, Α.Σ. Πέρα-Φιλία Ορ. 4-0, Ολυμπιακός-Ίφιτος Π. 4-1. Ρεπό η Πρόοδος.
9η αγωνιστική: Φιλία Ορ.-Ολυμπιακός 1-4, Ταταύλα-Α.Σ. Πέρα 3-4, ΟΑΧ-Πεύκης 2-4, Πρόοδος-Άρης Β. 4-1. Ρεπό ο Ίφιτος Π.
Βαθμολογία (σε 9 αγώνες): Α.Σ. Πέρα Αθηνών 15 (7 νίκες-1 ήττα, 31-11 σετ), Ολυμπιακός 15 (7-1, 30-8), Α.Σ. Ίφιτος Πατρών 15 (7-1, 29-13), Α.Ο. Πεύκης 12 (4-4, 20-27), Α.Ο. Ταταύλα 12 (4-4, 23-18), Γ.Σ. Άρης Βούλας 11 (3-5, 14-26), Γ.Σ. Φιλία-Ορεστιάδας 10 (2-6, 13-29), Α.Σ. Πρόοδος 10 (2-6, 21-27), Ο.Α. Χανίων 8 (0-8, 10-32).
Η 8η και η 9η θέση οδηγούν στα μπαράζ παραμονής, ενώ έχει υποβιβαστεί ήδη ο Α.Ο. Αμφιθέας, που δεν κατέβηκε στο πρωτάθλημα.
Ο β’ γύρος έχει οριστεί ν’ αρχίσει στις 24-25/1/2015, οπότε για το 4ο αγωνιστικό διήμερο ο ΟΑΧ θ’ αντιμετωπίσει τους τρεις συμπρωτοπόρους.
Αναλυτικά το πρόγραμμα. 10η αγωνιστική: ΟΑΧ-Α.Σ. Πέρα, Πρόοδος-Πεύκη, Ταταύλα- Ολυμπιακός, Φιλία Ορεστιάδας-Ίφιτος Πατρών. Ρεπό ο Άρης Βούλας. 11η αγ.: Ολυμπιακός-ΟΑΧ, Ίφιτος-Ταταύλα, Πρόοδος-Πέρα Αθ., Πεύκη-Άρης Β. Ρεπό η Ορεστιάδα. 12η αγ.: ΟΑΧ-Ίφιτος, Άρης Β.-Πέρα Αθ., Πρόοδος-Ολυμπιακός, Ταταύλα-Ορεστιάδα. Ρεπό η Πεύκη.