Μουσείο Τυπογραφείας

Στα ημιτελικά Ατρόμητος και Ολυμπιακός Βόλου

Η διαφαινόμενη εύκολη πρόκριση του Ολυμπιακού Βόλου στα ημιτελικά μετά το 0-2 του πρώτου αγώνα, ήρθε με χιτσκοκικό τρόπο.
Η Κέρκυρα επικράτησε 2-1 στο Πανθεσσαλικό, αλλά οι Θεσσαλοί πήραν τελικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση.
Η εικόνα του αγώνα:
Χρειάστηκε να μπει το γκολ της Κέρκυρας για να αποκτήσει ρυθμό και ένταση η αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17´ με τον Παρασκευαϊδη και ουσιαστικά ξύπνησαν τους Θεσσαλούς, οι οποίοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο όλα τα θετικά στοιχεία που τους χαρακτηρίζουν τη φετινή χρονιά.
Εκτός από το γκολ της ισοφάρισης στο 28ο λεπτό με σκόρερ τον Μαρτίν, το συγκρότημα του Σάκη Τσιώλη θα μπορούσε να είχε φτάσει στην ανατροπή αν οι παίκτες του ευστοχούσαν στις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν. Από τη στιγμή, όμως, που το δεύτερο γκολ δεν μπήκε οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ηλία Ιωάννου στο 74ο λεπτό πήραν ξανά το προβάδισμα.
Το γκολ αυτό της Κέρκυρας μετέτρεψε, όπως είναι λογικό, την αναμέτρηση σε ταινία του Χίτσκοκ, αφού η διαφαινόμενη εύκολη εξέλιξη του ματς για τον Ολυμπιακό Βόλου είχε γίνει ένας επαναληπτικός γεμάτος άγχος.
Δεύτερη νίκη ο Ατρόμητος 1-0 μέσα στη Ρόδο
Εύκολο απόγευμα αντίθυετα είχε στην Ρόδο ο Ατρόμητος. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε με 1-0 του Διαγόρα με γκολ του Σαγκανόφσκι στο 33? και με συνολικό σκορ 3-0 πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ΟΠΑΠ. Τώρα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου μπορεί να κάνει όνειρα -όπως και ο σύλλογος της Μαγνησίας- για την παρθενική του παρουσία σε ένα τελικό.