Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Καλός και ο βαθμός για τον ΣΦΠΧ

Μπορεί η εντός έδρας πρεμιέρα του Σ.Φ.Π. Χανίων στο πρωτάθλημα της Β´ Εθνικής βόλεϊ ανδρών (1ος όμιλος) να μην ήταν η επιθυμητή, αφού ηττήθηκε 2-3 σετ από τον Ιωνικό, όμως έτσι όπως εξελίχθηκε το 4ο σετ μπορούμε να πούμε ότι είναι καλός και ο ένας βαθμός που τελικά πήρε.
Όσον αφορά τα παγκρήτια πρωταθλήματα, η κακοκαιρία που επικρατούσε στο νησί μας “οδήγησε” την ΕΣΠΕΚ στο ν? αναβάλλει σχεδόν όλους τους αγώνες. Συγκεκριμένα, προχθές δεν έγιναν παιχνίδια στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών, ενώ το Σάββατο αναβλήθηκε η αγωνιστική σε Β´ και Δ´ όμιλο των κορασίδων (ο Γ´ είχε ρεπό), όπως και μια αναμέτρηση στην πρεμιέρα των παίδων. Αναλυτικότερα.
Β´ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
(3η αγωνιστική)
ΣΦΠΧ – Ιωνικός Ν. Φ. 2-3
Συναρπαστικό παιχνίδι, που κράτησε περισσότερο από 2 ώρες και κρίθηκε στο τάι μπρέικ, έγινε στο κλ. Χανίων, στο οποίο τελικά νικητής αναδείχθηκε -χωρίς να δείξει κάτι το εξαιρετικό- ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, επικρατώντας 3-2 του ΣΦΠΧ. Οι γηπεδούχοι δεν έκαναν και την καλύτερη τους εμφάνιση στον πρώτο εντός έδρας αγώνα τους, παρουσίασαν επιθετικές αδυναμίες σε καθοριστικά σημεία, όμως το θετικό είναι ότι κατάφεραν ν´ αντιδράσουν στο 4ο σετ (όπου βρέθηκαν να χάνουν 2-9) και έτσι να κάνουν… σεφτέ στους βαθμούς.
Στο 1ο σετ οι δυο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 14-13, για ν´ ακολουθήσουν τρεις καλές άμυνες που έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες του ΣΦΠΧ να ξεφύγουν 18-13 και 20-15. Όμως στη συνέχεια… κόλλησαν στην επίθεση, το σκορ έγινε 20-19 και 23-22, η χανιώτικη ομάδα έφτασε στο 24-22, αλλά δεν μπόρεσε ν´ αξιοποιήσει τις επιθέσεις της και παρ´ ότι έφτασε ακόμη μια φορά στο σετ μπολ (25-24) βρέθηκε να χάνει 0-1. Στο 2ο σετ διατηρούσε σταθερό προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει, κάτι που έκανε στο τέλος, αφού το 21-20 έγινε 24-20 (με μια καλή επίθεση, ένα μπλοκ και έναν άσο) και τελικά φτάσαμε στο 1-1. Ανάλογη εικόνα είχαμε και στο επόμενο σετ, με τους φιλοξενούμενους, μετά το αρχικό 2-0, να διατηρούν την πρωτοπορεία (3-6, 8-12), να μειώνει 17-19 και 20-22 ο ΣΦΠΧ, όμως τρία συνεχόμενα λάθη έκαναν τελικά το 1-2 για τους αθηναίους, οι οποίοι φάνηκε ότι θα “καθαρίσουν” το παιχνίδι στο ξεκίνημε του 4ου σετ, οπότε και προηγήθηκαν 2-9, αφού οι γηπεδούχοι “απουσίαζαν” από το παρκέ. Στο σημείο αυτό η χανιώτικη ομάδα φάνηκε να… ξυπνάει, αρχικά μείωσε 6-11 και στη συνέχεια -έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των αρκετών θεατών που βρέθηκαν στο κλειστό του Εθνικού Σταδίου- έκανε ένα σερί 8-0, βρέθηκε μπροστά 14-11 και παρ´ ότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 18-18,  μπόρεσε -παίζοντας καλή άμυνα στους δυο τελευταίους πόντους- να ισοφαρίσει 2-2 σετ. Όμως στο τάι μπρέικ ο ΣΦΠΧ δεν άρχισε καλά, βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ (0-3, 1-5) και έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση δεν μπόρεσε να διεκδικήσει σε κανένα σημείο τη νίκη, με τον Ιωνικό να φτάνει εύκολα στο τελικό 3-2 και να παίρνει αυτός τους δυο βαθμούς.
Καλή ήταν η διαιτησία του Βογιατζή και της Σπυριδάκη.
Σετ: 25-27 (31´), 25-21 (26´), 20-25 (25´), 25-22 (27´), 6-15 (14´) ΣΦΠΧ (Γ. Μπουρμπάκης): Μποτζολάκης, Γεωργακόπουλος, Παλιουδάκης, Ξυλούρης, Ανέστης, Δ. Μπουρμπάκης (αρχ. εξάδα), Μαυριγιαννάκης, Μυλωνάς,  Ζωγράφος, Κουτρουμπάκης, Γλυνιαδάκης, Χριστιανάκης (λίμπερο).
* Ο Πανιώνιος κέρδισε εύκολα -στη Νέα Σμύρνη- τη Φθία με 3-0 σετ  (25-10, 25-16, 25-11) και έκανε το “τρία στα τρία”, ενώ δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχαν και τα Ταταύλα, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Εθνικό με 3-1 (21-25, 22-25, 25-15, 20-25). Ρεπό είχε το Μοσχάτο.
Βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Πανιώνιος 9 (9-0 σετ), Ταταύλα* 6 (6-2), Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 5 (6-5), Μοσχάτο* 3 (4-4), Εθνικός Πειραιά 3 (4-6), Σ.Φ.Π. Χανίων* 1 (2-6), Φθία Λαμίας 0 (1-9). Οι ομάδες με * έχουν κάνει το ρεπό τους.
Την επόμενη -4η- αγωνιστική ο ΣΦΠΧ θα επιδιώξει την πρώτη του νίκη παίζοντας  (18/12, 8μμ) στη Λαμία με την τοπική Φθία. Τα δυο άλλα παιχνίδια είναι Ταταύλα – Πανιώνιος, Μοσχάτο – Εθνικός, ενώ ρεπό έχει ο Ιωνικός.
ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
Κορασίδων-Α´ όμιλος
Παγχανιακός-Κύδων1 0-3
Εύκολα η ομάδα του Κύδωνα διεύρυνε το νικηφόρο σερί της.
Διαιτητές: Πετακάκη, Κοκκινάκης
Σετ: 10-25, 11-25, 13-25
Παγχανιακός (Γ. Παπαδάκης): Αναστ. Αποστολάκη, Μπορμπαντωνάκη, Μόσχου, Γρηγοράκη, Κονταράκη, Νίνου (αρχ. εξάδα) Κατ. Αποστολάκη, Παπασηφάκη, Ρενιέρη, Παντζελιουδάκη, Μαρινάκη, Κώτσου.
Κύδων1 (Β. Σπανός): Κλεισιάρη, Χαλκιαδάκη, Κυριακάκη, Σπαντιδάκη, Λαμπρινουδάκη, Πετρουλάκη (αρχ. εξάδα) Τζαγκαράκη Κυρικλάκη, Λιουδάκη, Βιριράκη, Μαρονικολάκη, Ανδρουλάκη.
Αετός-Α.Ο. Ακρωτηρίου 0-3
Δεύτερη συνεχόμενη -και πρώτη εκτός έδρας- νίκη για τον Όμιλο του Ακρωτηρίου.
Διαιτητές: Γκόντλεβιτς, Πετακάκη
Σετ: 13-25, 12-25, 14-25
Αετός (Σταμ. Πιπεράκης): Μπεμπλιδάκη, Βουντουράκη, Μαρκουλάκη, Λουράκη, Λιλικάκη, Πολυχρονάκη (αρχ. εξάδα) Μανωλαράκη, Μπενάκη, Παπουτσά, Σφυράκη, Γατούδη.
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Χρ. Διαμαντάκης): Τζουρμπάκη, Αγιουτάντη, Κεσανλή, Γιαπιτζάκη, Μαστοράκη, Σκιτζή (αρχ. εξάδα) Μπαλίδου, Σιδέρη, Ποντικάκη, Παντελάκη, Μπενιουδάκη, Γαγγάρα-Κοζωνάκη (λίμπερο).
* Ρεπό είχε ο ΣΦΠΧ.
Βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Α.Ο. Ακρωτηρίου 5 (6-3 σετ), Κύδων1* (6-0) και ΣΦΠΧ* (6-0) από 4, Παγχανιακός (0-9) 3, Αετός* (0-6) 2.
4η αγωνιστική: Κύδων1-Αετός, Α.Ο. Ακρωτηρίου-ΣΦΠΧ, ρεπό ο Παγχανιακός.
Παίδων-Α´ όμιλος (1η αγωνιστική)
ΣΦΠΧ-ΟΑΧ 3-1
Οι πιτσιρικάδες (είναι όλοι παμπαίδες) του ΟΑΧ “κοντράρισαν” γερά τους αντιπάλους τους και μπορεί τελικά να μην απέφυγαν την ήττα, όμως έδειξαν ότι στην ηλικιακή τους κατηγορία θα έχουν και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο.
Διαιτητές: Κοκκινάκης, Γκόντλεβιτς
Σετ: 21-25, 26-24, 25-15, 25-23
ΣΦΠΧ (Δ. Μπουρμπάκης): Σαριδάκης, Γλυνιαδάκης, Ντοκάκης, Ροδολάκης, Βουρλάκης, Ρεβελάκης (αρχ. εξάδα), Φυντριλάκης, Χατζηαθανασίου,  Μπιτσάκης, Βλαβογιλάκης, Καρτσωνάκης, Αρμουτάκης (λίμπερο).
ΟΑΧ (Ν. Σπανουδάκης – Ι. Ξανθάκης): Σπανουδάκης, Μιχελάκης, Σφυρής, Καλαθάκης, Σταροντούμπτσεβ, Σταφυλαράκης (αρχ. εξάδα) Εμμ. Τζουβαδάκης, Γ. Τζουβαδάκης, Ίτσιος, Σάμιος, Βακαλόπουλος (λίμπερο).