Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Πρώτες νίκες για Κύδωνα και Α.Ο. Ακρωτηρίου

Ούτε τη 2η αγωνιστική στα παγκρήτια πρωταθλήματα μπάσκετ των μικρών ηλικιακών κατηγοριών τα σωματεία του νομού μας είχαν τα επιθυμητά αποτελέσματα, παρ´ ότι ο απολογισμός τους ήταν καλύτερος από αυτόν της πρεμιέρας.
Οι έφηβοι του Κύδωνα πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα χωρίς να χρειαστεί να παίξουν, αφού ο αντίπαλός δεν παρουσιάστηκε στο κλειστό του Εθνικού Σταδίου, ενώ ανάλογη επιτυχία είχαν οι κορασίδες του Α.Ο. Ακρωτηρίου, κερδίζοντας στο Καστέλι τον Α.Ο. Κισάμου.
Όμως στο ντέρμπι της κατηγορίας αυτής ο ΟΑΧ δεν τα κατάφερε στο Ρέθυμνο “κόντρα” στο Αρκάδι και ίδια τύχη είχαν οι ομάδες παίδων του Κύδωνα και του Α.Ο. Ακρωτηρίου, αγωνιζόμενες επίσης εκτός έδρας. Αναλυτικότερα τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής.
ΕΦΗΒΟΙ – Α´ ΟΜΙΛΟΣ
Κύδων – Ανδρογέας 20-0αα
Οι διαιτητές Κώτσου και Μάρος, μετά την παρέλευση του προβλεπόμενου χρόνου, έκλεισαν το φύλλο αγώνα αναφέροντας τη μη προσέλευση των φιλοξενούμενων.
* Δειλινό – Εργοτέλης 60-82. Ρεπό ο ΑΓΟΡ.
Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Εργοτέλης (2 νίκες) 4, Κύδων (μια νίκη-μια ήττα) 3, ΑΓΟΡ* (μια νίκη), Δειλινό (2 ήττες) από 2, Ανδρογέας* (μια ήττα) 0. Οι ομάδες με * έχουν κάνει το ρεπό τους ενώ ο Ανδρογέας έχει ένα μηδενισμό.
3η αγωνιστική: Εργοτέλης – ΑΓΟΡ, Ανδρογέας – Δειλινό, ρεπό ο Κύδωνας.
Β´ ΟΜΙΛΟΣ – 2η αγωνιστική: Αγ. Νικόλαος – ΟΦΗ 43-72, Ιεράπετρα – Αναγ. Αρκαλοχωρίου 61-20, Ηράκλειο – Ηρόδοτος 54-58.
Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Ηρόδοτος, ΟΦΗ (με δυο νίκες) από 4, Ιεράπετρα, Ηράκλειο (με μια νίκη-μια ήττα) από 3, Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου, Αγ. Νικόλαος (με δυο ήττες) από 2.
3η αγωνιστική:  Αναγ. Αρκαλοχωρίου – Αγ. Νικόλαος, ΟΦΗ – Ηρόδοτος, Ηράκλειο – Ιεράπετρα.
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ – Α? ΟΜΙΛΟΣ
Α.Ο. Κισάμου – Α.Ο. Ακρωτηρίου  32-56
Πρώτη νίκη για τον Όμιλο του Ακρωτηρίου που επικράτησε εύκολα, στο ανοικτό γήπεδο Καστελίου, του αντίστοιχου της Κισάμου.
Διαιτητές: Σταυρουλάκης, Πολλάκη
10λεπτα: 8-13, 14-25 (ημιχρ.), 18-37, 32-56
Α.Ο. Κισάμου (Εμμ. Σταματάκης): Παπαδάκη 20, Κορακάκη 2, Ρενιέρη 4, Κόλμπου-Γρηγορά 2, Κουκουλά, Λιοτσάκη, Αντωνογιαννάκη, Μωραϊτάκη 2, Γκατζούνη, Προγουλάκη 2, Παντελάκη.
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Σπ. Ροδολάκη): Μαρνελάκη, Γναφάκη, Χατζηδάκη Ι. 24, Γιανναράκη 2, Γιαμιάκη 8, Παπαναστάση 6, Καούκη Γ. 7, Κουλιεράκη, Μαρινάκη 4, Αζά 3, Φραγκάκη, Χατζηδάκη Αγγ. 2.
Αρκάδι – ΟΑΧ 50-26
Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, όμως αρχίζοντας η επανάληψη οι νεαρές χανιωτοπούλες έκαναν συνεχόμενα λάθη. Έτσι το Αρκάδι, με σερί 10-0 ξέφυγε 27-17 και ολοκλήρωσε την περίοδο μ´ επί μέρους σκορ 20-3, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά στο διάστημα αυτό τη νίκη.
Διαιτητές: Γιώτη, Καθαράκης
10λεπτα: 9-5, 19-15 (ημιχρ.), 39-18, 50-26
ΟΑΧ (Φρ. Δημητρουλάκη): Κασσωμένου 2, Δοξάκη, Κριμλιάδη 4, Μπελώνη, Νταουντάκη 2, Λυβιάκη 1, Ζύφι, Κυβρικοσέου, Καζάκου, Μαρνελάκη 2, Νάνου 1, Σπανουδάκη 14.
Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Αρκάδι (δυο νίκες) 4, Α.Ο. Ακρωτηρίου, ΟΑΧ (με μια νίκη-μια ήττα) από 3, Α.Ο. Κισάμου (δυο ήττες) 2.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής, με την οποία ολοκληρώνεται ο α´ γύρος: ΟΑΧ – Α.Ο. Ακρωτηρίου, Αρκάδι – Α.Ο. Κισάμου .
Β´ ΟΜΙΛΟΣ (2η αγωνιστική): Ιεράπετρα – Ηρόδοτος 46-47, Εργοτέλης – Ηράκλειο 32-48. Ρεπό είχε ο Αγ. Νικόλαος.
Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Ηρόδοτος (δυο νίκες) 4, Ιεράπετρα (μια νίκη-μια ήττα) 3, Ηράκλειο* (μια νίκη), Εργοτέλης (δυο ήττες) 2, Αγ. Νικόλαος* (μια ήττα) 1.
Οι ομάδες με * έχουν κάνει το ρεπό τους.
3η αγωνιστική: Ηράκλειο – Ιεράπετρα, Ηρόδοτος – Αγ.Νικόλαος, ρεπό ο Εργοτέλης.
ΠΑΙΔΕΣ Α?
ΑΓΟΡ – Κύδων 58-46
Σε αντίθεση με την πρεμιέρα, αυτή τη φορά ο Κύδωνας… τα χάλασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν κουράστηκαν οι παίκτες του, “κόλλησαν” στην επίθεση, δεν βγήκαν άμυνες και έτσι ο γηπεδούχος ΑΓΟΡ βρήκε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.
Πάντως το τελικό σκορ αδικεί τους νεαρούς χανιώτες, που έδειξαν διάθεση να παίξουν σωστό μπάσκετ.
10λεπτα: 10-9, 23-22 (ημιχρ.), 38-38, 58-46
Κύδων (Θ. Λεκάκος): Παυλιουδάκης, Σταμούλος 15, Χολέβας 16 (1), Τσάνας 4, Αλεξανδράκης 4, Καβρουδάκης 5, Βλαχάκης, Μουσουράκης, Μήλιος, Πολυχρονάκης, Διγαλάκης 2, Ανδρουλάκης.
Πρώτος σκόρερ από την ομάδα του Ν. Σειραγάκη ήταν ο Ζουμπουλάκης (με 16).
* Εργοτέλης – Ανδρογέας 104-19, Ηράκλειο – ΟΦΗ 84-22, Δειλινό – Ιεράπετρα 52-60.
Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): ΑΓΟΡ, Εργοτέλης, Ηράκλειο, Ιεράπετρα (με δυο νίκες) από 4, Κύδων, Ανδρογέας, Δειλινό, ΟΦΗ (με δυο ήττες) από 2.
3η αγωνιστική: Κύδων – Ηράκλειο, Ανδρογέας – ΑΓΟΡ, ΟΦΗ – Δειλινό, Ιεράπετρα – Εργοτέλης.
ΠΑΙΔΕΣ Β?
Αγ. Νικόλαος – Α.Ο. Ακρωτηρίου 60-51
Η απειρία στοίχισε στο Όμιλο του Ακρωτηρίου, που αν και άρχισε καλά τον αγώνα, στη συνέχεια παρουσιάστηκε “μουδιασμένος” και βρέθηκε να χάνει από τους γηπεδούχους μέχρι και με 27 πόντους. Στην επανάληψη βελτίωσε σημαντικά την απόδοσή του, όμως παρ´ ότι προσπάθησαν οι νεαροί του παίκτες (πλησίασαν στους 6 πόντους, ενώ έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν και στους τέσσερις, λίγο πριν τη λήξη) τελικά δεν απέφυγαν την ήττα.
Διαιτητές: Πετρόπουλος, Γερμανής
10λεπτα: 13-10, 39-17 (ημιχρ.), 52-31, 60-51
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Αθ. Αζάς): Κόνιαρης 29 (1), Λουλουδόπουλος 13, Μαλεφιουδάκης, Παπαμαρκάκης 2, Παπαδομιχελάκης, Πατερομιχελάκης, Γιανναράκης 2, Ανέστης, Βουλγαράκης, Παπαγιαννάκης, Κακατσάκης 5.
Ο Πετρ. Γκαμπέλης σημείωσε τους περισσότερους πόντους (18 με 1 τρίποντο) για την ομάδα του Διον. Μουλιανιτάκη.
* Ηρόδοτος – Γιούχτας 20-0αα,  Αναγ. Αρκαλοχωρίου – Φιλαθλητικός 52-36, Σητειακός – Χερρονάσιος 52-37.
Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Ηρόδοτος, Αγ. Νικόλαος, Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (με δυο νίκες) από 4, Σητειακός, Χερρονάσιος (με μια νίκη – μια ήττα) από 3, Α.Ο. Ακρωτηρίου, Φιλαθλητικός (με δυο ήττες) από 2, Γιούχτας (δυο ήττες) 1. Ο Γιούχτας έχει ένα μηδενισμό.
3η αγωνιστική:  Α.Ο. Ακρωτηρίου – Αναγ. Αρκαλοχωρίου, Φιλαθλητικός – Σητειακός, Χερρονάσιος – Ηρόδοτος, Γιούχτας – Αγ.Νικόλαος.