Μουσείο Τυπογραφείας

Διακρίθηκε το… αύριο της χανιώτικης ποδηλασίας

Σε ακόμη μια διοργάνωση Πανελλήνιας Ημέρας Νεολαίας, οι νεαροί ποδηλάτες-τριες των σωματείων του νομού μας είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, στέλνοντας το μήνυμα ότι τα Χανιά θα συνεχίσουν και τα επόμενα χρόνια να έχουν πολλές και σημαντικές διακρίσεις.
Οι διήμεροι αγώνες διεξήχθησαν στις εγκαταστάσεις των κατασκηνώσεων του Δήμου Αθηναίων στον Άγιο Ανδρέα Νέας Μάκρης, αλλά και στο Ολυμπιακό Κωπαλατοδρόμιο του Σχινιά (η αντοχή παμπαίδων-παγκορασίδων), υπό την ευθύνη της ΕΟΠ και αφορούσαν τις κατηγορίες μίνι μικρά, μίνι μεγάλα, παμπαίδων, παγκορασίδων.
Έγιναν συνολικά 4 αγωνίσματα (οι ομάδες μας δεν εκπροσωπήθηκαν στην κατηγορία παγκορασίδων), με τον Α.Ο. Κύδων να κατακτά 7 μετάλλια (4 χρυσά-2 ασημένια-1 χάλκινο), ο Ο.Α. Σούδας πήρε δυο (1 χρυσό -1 χάλκινο), ενώ ο Τάλως/ΑΝΕΚ Lines είχε συγκομιδή 2 ασημένια.
Αναλυτικά τ´ αποτελέσματα για τα χανιωτάκια.
ΑΝΤΟΧΗ 35χλμ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (μετείχαν οι 60 πρώτοι της ατομικής χρονομέτρησης): 1ος Καλαϊτζάκης Κώστας (Κ) 1 ώρα 00´ 50´´, 2ος Παπαδομανωλάκης Αχιλλέας (Κ) 1.00.50, 4ος Τσουρουνάκης Στέλιος (Κ) 1.00.50, 11ος Καλλιβρετάκης Δημήτρης (Τ) 1.01.00, 12ος Κατσοχειράκης Σπύρος (Τ) 1.01.03, 13ος Πανηγυράκης Γιάννης (Τ) 1.01.03, 25ος Κουβαριτάκης Γιάννης (Τ) 1.01.47, 30ος Μανιουδάκης Μανώλης (Κ) 1.02.14, 40ος Νταντής Αναστάσης (Σ) 1.03.34, 43ος Κορτσιδάκης Μάριος (Τ) 1.05.38.
Η ΕΟΠ δεν έδωσε κατάταξη (τους αναφέρει ως εγκαταλείψαντες στο σχετικό πίνακα) στους Κούτρα Ορφέα (Κ), Σφακιανάκη Γιώργο (Σ), Σαρτζετάκη Μάριο (Σ), οι οποίοι ενεπλάκησαν στο ατύχημα που έγινε περίπου 200μ πριν τον τερματισμό και ενώ διεκδικούσαν θέση στην εξάδα. Να σημειωθεί ότι ο Κούτρας, που χρειάστηκε να νοσηλευθεί προληπτικά σε νοσοκομείο, επέστρεψε χθες στα Χανιά.
ΑΤΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΣΗ
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (82 συμμετοχές): 2ος Καλαϊτζάκης Κ. (Κ) 1´56´´336, 14ος Παπαδομανωλάκης Αχ. (Κ) 2.06.339, 17ος Κούτρας Ορφ. (Κ) 2.06.825, 27ος Καλλιβρετάκης Δ. (Τ) 2.09.789, 28ος Πανηγυράκης Ι. (Τ) 2.09.947, 30ος Σαρτζετάκης Μαρ. (Σ) 2.10.107, 33ος Σφακιανάκης Γ. (Σ) 2.11.360, 38ος Κουβαριτάκης Ι. (Τ) 2.13.987, 39ος Νταντής Αν. (Σ) 2.14.499, 42ος Κατσοχειράκης Σπ. (Τ) 2.15.306, 43ος Κορτσιδάκης Μάριος (Τ) 2.16.130, 47ος Τσουρουνάκης Στ. (Κ) 2.17.752, 54ος Μανιουδάκης Εμμ. (Κ) 2.22.113, 67ος Καρυμπίδης Λεωνίδας (Τ) 2.29.761, 76ος Παπουτσάκης Μιχάλης (Τ) 2.37.343, 77ος Φραγγεδάκης Βασίλης (Κ) 2.39.178, 81ος Τσελέντης Σπύρος (Τ) 2.57.481.
ΜΙΝΙ ΜΕΓΑΛΑ.
Αγόρια: (62 συμμετοχές): 7ος Γιαννουδάκης Κώστας (Τ) 2.17.069, 10ος Σταυρακάκης Γιώργος (Κ) 2.22.351, 11ος Στρογγυλάκης Φίλιππος (Κ) 2.22.408, 15ος Τζουγκαράκης Βασίλης (Σ) 2.25.727, 16ος Σκαμπέλης Ραφαήλ (Κ) 2.26.041, 17ος Νερατζάκης Φοίβος (Τ) 2.26.610, 23ος Ψαρουδάκης Γιώργος (Τ) 2.30.861, 24ος Ματσαμάκης Σήφης (Τ) 2.31.384, 26ος Μαυρολέων Μανούσος (Κ) 2.33.078, 32ος Κουβαριτάκης Λευτέρης (Τ) 2.36.341, 37ος Κανουπάκης Κώστας (Τ) 2.39.266, 40ος Σφακιανάκης Κώστας (Σ) 2.40.76, 41ος Σπερελάκης Θρασύβουλος (Τ) 2.46.071, 53ος Βουράκης Κώστας (Τ) 2.53.764, 55ος Λεβεντάκης Σήφης (Τ) 2.54.786, 61ος Χαιρετάκης Δημήτρης (Τ) 3.07.679, 62ος Παναγόπουλος Χρήστος (Τ) 3.08.167
Κορίτσια: (10 συμμετοχές): 1η Σκορδυλάκη Ραφαέλα (Σ) 2.17.837 (με διαφορά 17 δευτερολέπτων από τη 2η), 4η Ποθητού Κωνσταντίνα (Σ) 2.43.029, 9η Παπαδαντωνάκη Ειρήνη (Τ) 3.00.168.
ΜΙΝΙ ΜΙΚΡΑ.
Αγόρια (42 συμμετοχές): 1ος Ορφανουδάκης Μανώλης (Κ) 2´ 18´´, 3ος Ψυλλάκης Νεκτάριος (Κ) 2.28, 13ος Καραγιώργης Βασίλης (Σ) 2.40, 19ος Σηφάκης Νίκος (Τ) 2.46, 21ος Ξηρουχάκης Μανώλης (Τ) 2.48, 24ος Σπαθαράκης Νικηφόρος (Τ) 2.54, 29ος Μαυριγιαννάκης Βασίλης (Τ) 3.06.
Κορίτσια (8 συμμετοχές): 2η Φραγκιουδάκη Ράνια (Τ) 2.45, 5η Κουρμούλη Ειρήνη (Τ)
4 CROSS (μετείχαν οι 32 καλύτεροι της ατομικής χρονομέτρησης με κοινή κατάταξη αγοριών-κοριτσιών)
ΜΙΝΙ ΜΕΓΑΛΑ: 11ος Γιαννουδάκης Κ. (Τ), 13η Σκορδυλάκη Ρ. (Σ), 14ος Σταυρακάκης Γ. (Κ), 15ος Στρογγυλάκης Φ. (Κ), 17ος Τζουγκαράκης Β. (Σ), 18ος Σκαμπέλης Ρ. (Κ), 19ος Νερατζάκης Φ. (Τ), 24ος Ψαρουδάκης Γ. (Τ), 25ος Ματσαμάκης Ιωσ. (Τ), 27ος Μαυρολέων Μαν. (Κ).
ΜΙΝΙ ΜΙΚΡΑ: 1ος Ορφανουδάκης Εμμ. (Κ), 4η Φραγκιουδάκη Ρ. (Τ), 6ος Ψυλλάκης Νεκτ. (Κ), 15ος Καραγιώργης Β. (Σ), 21ος Σηφάκης Ν. (Τ), 24ος Ξηρουχάκης Εμμ. (Τ), 27ος Σπαθαράκης Ν. (Τ), 32ος Μαυριγιαννάκης Β. (Τ)
ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑ
ΜΙΝΙ ΜΕΓΑΛΑ (συνολικά 62 αγόρια-κορίτσια, με κοινή κατάταξη): 2ος Βουράκης Κ. (Τ) 41.60, 3η Σκορδυλάκη Ραφ. (Σ) 42.27, 6ος Μαυρολέων Μαν. (Κ) 43.30, 8ος Στρογγυλάκης Φ. (Κ) 44.67, 16ος Γιαννουδάκης Κ. (Τ) 46.55, 17ος Σκαμπέλης Ραφ. (Κ) 47.15, 18ος Σταυρακάκης Γ. (Κ) 47.17, 19η Ποθητού Κ. (Σ) 47.34, 20ος Νερατζάκης Φ. (Τ) 47.36, 22ος Τζουγκαράκης Β. (Σ) 48.08, 25ος Ματσαμάκης Ιωσ. (Τ) 48.75, 28ος Σπερελάκης Θρ. (Τ) 50.41, 31ος Σφακιανάκης Κ. (Σ) 51.51, 32ος Λεβεντάκης Ιωσ. (Τ) 51.54, 40ος Κανουπάκης Κ. (Τ) 55.36, 46ος Παναγόπουλος Χρ. (Τ) 58.26, 47ος Κουβαριτάκης Ελ. (Τ) 58.29, 48ος Χαιρετάκης Δ. (Τ) 58.38, 55ος Ψαρουδάκης Γ. (Τ) 1.03.07, 61η Παπαδαντωνάκη Ειρ. (Τ) 1.10.81.
ΜΙΝΙ ΜΙΚΡΑ (συνολικά 32 αγόρια-κορίτσια, με κοινή κατάταξη): 1ος Ορφανουδάκης Εμμ. (Κ) 45.28, 8ος Σηφάκης Ν. (Τ) 54.65, 9ος Καραγιώργης Β. (Σ) 55.11, 10ος Μαυριγιαννάκης Β. (Τ) 55.19, 13ος Ξηρουχάκης Εμμ. (Τ) 58.11, 16ος Ψυλλάκης Νεκτ. (Κ) 1.01.03, 25η Φραγκιουδάκη Ρ. (Τ) 1.07.27, 28η Κουρμούλη Ειρ. (Τ) 1.10.21, 31ος Σπαθαράκης Ν. (Τ) 1.20.07.
* Κ= Α.Ο. Κύδων, Σ= Ο.Α. Σούδας, Τ= Τάλως/ΑΝΕΚ Lines.

Γράψτε το σχόλιό σας

Συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα με τα στοιχεία και το μήνυμά σας:
Όλα τα πεδία είναι υποχρεωτικα.

Σχόλια με υβριστικό, απειλητικό, ρατσιστικό ή άλλο περιεχόμενο που η συντακτική ομάδα κρίνει πως δεν προσφέρουν στο γόνιμο διάλογο, δεν θα δημοσιεύονται. Παρακαλούμε να αποφεύγετε τα greeklish.