Μουσείο Τυπογραφείας

Ισόπαλο 2-2 το ντέρμπι του Κυπέλλου Ακρίτα – Μινώταυρου

Ισόπαλος 2-2 έληξε χθες ο αγώνας του Ακρίτα με τον Μινώταυρο στο Νιο Χωριό και μετά από ένα άγονο α´ ημίχρονο ήρθαν στο β´ 45λεπτο μαζεμένες οι… συγκινήσεις! Στο 55´ ο Δημούσης με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα των Μουρνιών όμως στη συνέχεια ο Καραδάκης (φωτ. δίπλα) αφού ισοφάρισε στο 70´ με σουτ έδωσε την πρωτοπορία στον σύλλογο του Αποκόρωνα πετυχαίνοντας με κεφαλιά το 2-1 στο 87´. Ομως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τελευταίο λόγο αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με τον Μιχάκη (φωτ. δίπλα). Ενα γκολ που έστειλε και μαθηματικά στην φάση των “16” Μινώταυρο, Ακρίτα και Παλαιόχωρα ενώ αν έμενε το 2-1 τότε θεωρητικά η 2η με την 3η θέση θα ήταν ανοιχτή. Στην πραγματικότητα βέβαια η νίκη της Παλαιόχωρας την περασμένη Κυριακή με 6-3 επί των Κεραμειών είχε ξεκαθαρίσει το τοπίο στον ένα από τους δύο ομίλους από τους οποίους προκρίνονται 3 ομάδες.
Καλή ήταν η διαιτησία του Ντοκάκη με τους φιλοξενούμενους να θεωρούν ότι υπήρχε οφσάιντ στη φάση του 1-1 που δεν υπέδειξε ο α´ βοηθός Δημοβασίλης.
Ακρίτας: Σαπουνάκης, Πολιουδόβαρδας, Καγκλατζής (65´ Νενεδάκης), Βαλαδάκης, Θεοδωρακάτος, Τζαγκαράκης, Κονονένκο, Σφυρής (35´ Αννιτσάκης), Καραδάκης, Παπαδημητρίου, Σηφακάκης (80´ Παπαδάκης)
Μινώταυρος: Αρχοντάκης, Καράκης, Βαρδάκης, Μαρινάκης, Κουνέτας (75´ λ.τρ. Μαργαρώνης), Πλατώνης, Νταγκουνάκης, Δημούσης, Καλαϊτζάκης (83´ Σαρίδης), Κοτζαμάνογλου (70´ Περδικάκης), Μιχάκης