Μουσείο Τυπογραφείας

Ξέσπασε η εθνική

Άγκυρα
Με μια επιβλητική εμφάνιση η εθνική Ελλάδας ξέσπασε χθες στην Ακτή Ελεφαντοστού, μετά την ήττα από τους Τούρκους. Οι Έλληνες διεθνείς επιβλήθηκαν 97-60 στην 4η αγωνιστική του Γ´ ομίλου του Μουντομπάσκετ και συγκεντρώνονται στο καθοριστικό σημερινό ματς με τη Ρωσία (18:30). Στο πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Εθνική μας παρουσίασε τις γνώριμες αδυναμίες της. Κάκιστη αμυντικά, κάκιστη επιθετικά και στο -7 με το? καλησπέρα (0-7). Η αλήθεια είναι πως απάντησε σχετικά σύντομα με σερί 9-0, όμως δεν είχε νεύρο και περισσότερο βασιζόταν στο ταλέντο των παικτών της παρά στην ορθή ομαδική της λειτουργία.
Έστω και έτσι όμως κατάφερε να ξεφύγει κάπως στο τέλος του δεκάλεπτου με 20-14 και να βάλει τις βάσεις για την κυριαρχία της στη συνέχεια.
Πράγματι η Εθνική ήταν θεαματικά καλύτερη στην επόμενη περίοδο και είχε το καλύτερο της δεκάλεπτο. Η άμυνα της επιτέλους ήταν συμπαγής, οι αιφνιδιασμοί έβγαιναν με σαφώς μεγαλύτερη ευκολία και το επιμέρους 27-5 μόνο έκπληξη δεν προκάλεσε (19-47, 20΄)
Ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές ότι αναζητούσε ένα είδος λύτρωσης για τις προηγούμενες κακές της εμφανίσεις και απέναντι στην Ακτή βρήκε την ευκαιρία να ξεδιπλώσει στο παρκέ τις αρετές της.
Το αποτέλεσμα είχε πάψει να την απασχολεί προ πολλού και ο Καζλάουσκας είχε τη δυνατότητα να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, χωρίς όμως να διαφοροποιούνται τα δεδομένα. Η Ελλάδα έπαιζε σταθερά καλά και η διαφορά ξεπέρασε το +40 (81-38, 30?).
Όπως ήταν λογικό η Εθνική μας χαλάρωσε στο τέλος και έκανε συντήρηση δυνάμεων εν όψει του δύσκολου αγώνα με τους Ρώσους. Οι Ιβοριάνοι το εκμεταλλεύτηκαν και ήταν το μοναδικό δεκάλεπτο στο οποίο υπερείχαν. Παράλληλα γλίτωσαν τη 100άρα όχι όμως και τη συντριβή.

´Τελικό με την Ελλάδα´

Την ευχή να βρεθούν στο τελικό οι ομάδες της Ελλάδος και της Τουρκίας, εξέφρασε ο Τούρκος υπουργός Εξωτερικών κ. Αχμέτ Νταβούτογλου, μιλώντας μετά τον αγώνα μπάσκετ που παίχτηκε στην Άγκυρα, στο Πρακτορείο Ανατολή.
«Εύχομαι στον τελικό (του μουντομπάσκετ) να παίξουν η Ελλάδα και η Τουρκία», δήλωσε χθες ο Νταβούτογλου.
Ο Τούρκος Υπουργός ανέφερε επίσης ότι ο προχθεσινός αγώνας (τον οποίο παρακολούθησε με τον έλληνα υπουργό αναπληρωτή των Εξωτερικών Δ. Δρούτσα ) παίχτηκε σε μία πολύ φιλική ατμόσφαιρα.
«Νοιώθω ευχαριστημένος από τη νίκη της ομάδας μας, αλλά νοιώθω περισσότερο ευχαριστημένος, επειδή νίκησε η φιλία μεταξύ των δύο λαών», πρόσθεσε.  «Αυτό που έγραψαν οι Έλληνες ήταν πολύ σημαντικό», είπε, αναφερόμενος στα πανό που έγραφαν «εμείς δεν είμαστε εχθροί, είμαστε γείτονες».