Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Β? ΕΘΝΙΚΗ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες στον 3ο υποόμιλο της Β? Εθνικής χάντμπολ γυναικών (δηλαδή αυτόν που αφορά την Κρήτη), με την ΕΑΧ Χανιά να κατακτά τον τίτλο, αφού επικράτησε του Κύδωνα με 28-25.
Έχοντας κερδίσει και στον α? γύρο με 25-17, τερμάτισε στην 1η θέση και έτσι θα πάρει μέρος στα μπαράζ, όπου θα διεκδικήσει την άνοδο-επιστροφή στην Α2 κατηγορία.
Την Κυριακή έγιναν και οι πρώτοι αγώνες του τοπικού πρωταθλήματος σε παίδες και κορασίδες, με τον Κύδωνα και την ΕΑΧ Χανιά, αντίστοιχα, να παίρνουν τη νίκη στις αναμετρήσεις με τον Άρη Χανίων. Αναλυτικότερα.
Β? ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΕΑΧ Χανιά-Κύδων 28-25
Στο παιχνίδι που έγινε στο κλ. Κλαδισού και οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν έχοντας απουσίες, με τις τυπικά γηπεδούχες να παίρνουν διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο του α? ημίχρονου, την οποία μείωσε ξανά ο Κύδωνας μετά τα μέσα της επανάληψης.
Διαιτητές: Συρεπίσιος, Μερτινιάν.
10λεπτα: 2-4, 6-8, 9-17 (ημιχρ.) 14-23, 21-26, 25-28
Κύδων (Στ. Ντουνιαδάκης): Σαματά, Κακαβελάκη 2 γκολ, Γκογκολάκη 1, Μπερτάκη, Μαρκουλάκη 10, Μ. Κατσανεβάκη, Μαρνέλου, Κωνσταντινίδη, Γ. Κατσανεβάκη 11, Καρακατσάνη, Βιριράκη 1
ΕΑΧ Χανιά (Ν. Ότοβιτς-Φάσουρα): Κατσανεβάκη, Πλανά, Μυλωνάκη, Χαλκιαδάκη 3 γκολ, Αλυγιζάκη, Θωμαδάκη 3, Αντζ. Χαρντ 12, Λουφαρδάκη, Μ. Κουτρούλη 5, Χαβαλεδάκη, Σπασόβσκα, Σερ. Χαρντ 2, Λίτμο, Θεοδοσίου 3.
Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): ΕΑΧ Χανιά 8 (4 νίκες), Κύδων 4 (2 νίκες-2 ήττες), Άρης Χανίων 0 (4 ήττες). Ο Άρης Χανίων έχει 4 μηδενισμούς.
ΠΑΙΔΕΣ (1η αγωνιστική)
Άρης Χανίων – Κύδων
39-44
Μετά το 6? ο Κύδωνας ξέφυγε στο σκορ και ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο έχοντας διψήφια διαφορά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης (που αγωνίστηκε με 7 παίκτες σε όλο το παιχνίδι) μείωσε σημαντικά και έτσι ο 2ος αγώνας αναμένεται να παρουσιάσει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Διαιτητής: Παρδαλάκης
10λεπτα: 5-8, 8-15, 13-23 (ημιχρ.) 21-29, 27-37, 39-44
Άρης Χ. (Ν. Καλογεράκης): Κοπανάκης, Γαλανακης 15 γκολ, Φυτράκης 11, Μαυρεδάκης 2, Μουστεράκης 4, Ξανθάκης 7.
Κύδων (Στ. Ντουνιαδάκης): Αντωνάκης, Καρβουνιάρης, Ματοσι, Τσουπάκης 1 γκολ, Γιαννικάκης 2, Μαυρακάκης 3, Κατσοχειράκης 6, Φαλτσέτας 7, Γ. Παπαδάκης 11, Καφφάτος 13, Κορκίδης 1.
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ (1η αγωνιστική)
ΕΑΧ Χανιά – Άρης Χανίων 25-17
Περίπου ίδια εικόνα με αυτήν των αγοριών παρουσίασε η αναμέτρηση, με τις γηπεδούχες να είναι καλύτερες και να παίρνουν εύκολα τη νίκη, με τις αντίπαλές τους (που ήταν επίσης μια επτάδα) να πετυχαίνουν στα τελευταία λεπτά σερί 7-1, μειώνοντας το σκορ.
10λεπτα: 4-3, 8-6, 12-7 (ημιχρ.) 19-10, 24-11, 25-17
ΕΑΧ Χανιά (Ν. Ότοβιτς-Φάσουρα): Σπασόβσκα, Αντζ. Χαρντ 13 γκολ, Σερ. Χαρντ 5, Αλυγιζάκη, Λίτμο, Ξηρουχάκη, Σφακιανάκη 4, Καστρινάκη 2, Κόσοβα, Αγιοβανιζέι, Καμπανιέρη 1.
Άρης Χ. (Ν. Καλογεράκης): Τραϊτοράκη,Τζουγκαράκη 2 γκολ, Μήτρου 1, Λαμπρινουδάκη, Ζουριδάκη 1, Ορφανουδάκη 13, Κουτσογιαννάκη.
* Ο τίτλος στις προαναφερόμενες κατηγορίες θα κριθεί σε δυο αναμετρήσεις.
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΥΡΙΟ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ ΚΥΔΩΝΑ
Η ΟΧΕ δεν απάντησε θετικά στο αίτημα του Κύδωνα γι? αναβολή (αφού λόγω της 24ωρης απεργία δε θα γίνουν οι προγραμματισμένες πτήσεις) του αυριανού αγώνα με τον Θερμαϊκό στη Θεσσαλονίκη. Έτσι, οι υπεύθυνοι του τμήματος αποφάσισαν να μεταβεί η αποστολή στη συμπρωτεύουσα από σήμερα, ενώ θα επιστρέψει αργά την Πέμπτη. Η σπουδαιότητα του αγώνα ήταν αυτή που “οδήγησε” την επιτροπή σε ακόμη μια… οικονομική θυσία, από τη στιγμή μάλιστα που η ομάδα βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και στοχεύει στο πρώτο της “διπλό”.