Μουσείο Τυπογραφείας

ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΚΕΛΑ ΤΟΥ ΑΟΔΑ

Ο Κισαμικός που νίκησε με 5-2 χθες τον Ιδομενέα ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της προτελευταίας αγωνιστικής του α’ γύρου στον όμιλο τίτλου αφού αναρριχήθηκε στην κορυφή μετά την ισοπαλία 1-1 στο ντέρμπι του Πανακρωτηριακού με την Ιωνία 2000.
Ηταν όμως και η μοναδική ομάδα από τις πέντε πρώτες που νίκησε αφού ο ΑΟΔΑ σκόνταψε εντός έδρας παραχωρώντας ισοπαλία στην Θύελλα. Πιο αναλυτικά οι αγώνες του Σαββατοκύριακου:
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΟΜΙΛΟΣ ΤΙΤΛΟΥ
8η αγωνιστική
Πανακρωτηριακός – Ιωνία 2000
1-1
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λιονάκης με κεφαλιά από κόρνερ του Βασιλείου ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και τους κράτησε στην πρώτη θέση αφού για μία ακόμα φορά δεν κατάφεραν σε ντέρμπι να επικρατήσουν ώστε να διατηρήσουν το προβάδισμα στην κορυφή. Τουλάχιστον με αυτό το γκολ παρέμειναν στην πρώτη θέση έστω και αν απέκτησαν συγκάτοικο τον Κισαμικό. Οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν κυρίως με αντεπιθέσεις προηγήθηκαν στο 50′ μετά από ωραία συνδυασμένη ενέργεια με τον Μεζαρτζόπουλο να τροφοδοτεί τον Λιοδάκη και αυτός να πασάρει στον Καβρουλάκη που με σουτ πέτυχε το 0-1.
Από την διαιτησία του Λέττα υπάρχουν παράπονα εκατέρωθεν. Οι φιλοξενούμενοι λένε ότι έπαιξε φουλ έδρα στο β’ μέρος και ειδικά μετά από το 70′ όπως και οι δύο βοηθοί του Δημοβασίλης και Μαρινάκης. Ενώ οι γηπεδούχοι φωνάζουν για ένα πέναλτι πάνω στον Φραντζολάκη στο 70′ και επειδή χάρισε κίτρινες ειδικά στον Ντογκρασβίλι που έπαιξε σε πολλές περιπτώσεις αντιαθλητικά όπως λένε.
Πανακρωτηριακός: Κοτρωνάκης, Σεληνιωτάκης, Σκανδαλάκης (70? Κουκουβιτάκης), Τζουρμπάκης, Αδαμόπουλος, Τσενακάλ, Φλεμετάκης, Βασιλείου, Φραντζολάκης (65? Παπαδόπουλος), Παπαδάκης (55′ Λυχνάκης), Λιονάκης
Ιωνία 2000: Γρηγοράκης, Καβακόπουλος, Λιοδάκης, Λάκκας, Μαρκουλάκης, Ντογκρασβίλι (75′ Λίκας), Γαροφαλάκης, Μεζαρτζόπουλος (80′ Στυλιανάκης), Μπάτζιο Ορ., Γιαννολάρης, Καβρουλάκης
ΑΟΔΑ – Θύελλα Καλ. 1-1
Την μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν την κορυφή έχασαν οι γηπεδούχοι ενώ αντίθετα η ομάδα των Καλάθενων μάλλον πρέπει να δηλώσει ως έδρα τους … Αγ. Αποστόλους αφού στο γήπεδο αυτό έχει πάρει όλους τους βαθμούς της στην β’ φάση. Στο 15′ από μπαλιά του Κομνηνού ο πρώτος σκόρερ των δευτέρων Ταταράκης με σουτ πέτυχε το 1-0 στην πρώτη εμφάνιση με την μεγάλη ομάδα. Ο ΑΟΔΑ είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει και ένα ακόμα τέρμα όμως τελικά στο 35′ ο Ουρούκου με σουτ ισοφάρισε και μάλιστα λίγο αργότερα στο 40′ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι. Καλή ήταν η διαιτησία του Ανεζάκη.
Ιδομενέας – Κισαμικός 2-5
Αν και προηγήθηκε δύο φορές στο α’ μέρος η ομάδα του Γαλατά τελικά γνώρισε την ήττα ενώ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις απώλειες βαθμών όλων των υπόλοιπων ομάδων της κορυφής και βρέθηκαν στην πρώτη θέση ενώ υπερτερούν καθώς έχουν νικήσει τον Πανακρωτηριακό. Στο 8′ ο Ευφραιμίδης με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για να ισοφαρίσει στο 20′ με πέναλτι ο Μαναρώλης. Το πέναλτι κέρδισε ο Βολάνης από τον Καστρινάκη. Στο 40′ από εκτέλεση φάουλ του Καστρινάκη ο Θεοδωράκης με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 για να ισοφαρίσει ξανά με πέναλτι ο Μαναρώλης. Το πέναλτι αυτό κέρδισε ο Στρατουδάκης από τον Μαυρεδάκη με τον παίκτη του Ιδομενέα να βλέπει την κόκκινη κάρτα. Στη συνέχεια ο Κλωθάκης που ήρθε από το πάγκο πέτυχε χατ-τρικ με ισάριθμα σουτ στο 70′, στο 75′ και στο 87′ δίνοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους.
Από την διαιτησία του Λέττα έχουν πολλά παράπονα οι γηπεδούχοι καθώς θεωρούν ότι στη φάση του δεύτερου πέναλτι έκρινε τον αγώνα με την λανθασμένη υπόδειξη και την αποβολή του παίκτη τους. Ακόμα φωνάζουν για οφσάιντ στο 3ο και 4ο γκολ των αντιπάλων τους που δεν είδε ο αρμόδιος βοηθός Κασελάκης.
Δόξα – Κορωνίδα 3-6
Ανετη νίκη για την ομάδα του Βάμου που προηγήθηκε 0-3 στο πρώτο 25λεπτο με σουτ του Αλουσάι στο 15′, του Πατσαρίκα στο 20′ και του Σφυρή στο 25′ (από πάσα του Πατσαρίκα). Στο 52′ ο Μπιταρασβίλι με σουτ μείωσε όμως στο 65′ και στο 70′ ξανά οι Αλουσάι και Πατσαρίκας ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 1-5. Στο 75′ ο Μιχελάκης σημείωσε το 2-5 με κεφαλιά και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία αφού το πέναλτι που εκτέλεσε το απέκρουσε ο Σμπυράκης. Στο 80′ από πάσα του Μπαρδότσι ο Πατσαρίκας με σουτ πέτυχε χατ-τρικ και στο 89′ ξανά ο Μπιταρασβίλι μείωσε στο τελικό 3-6. Καλή σε γενικές γραμμές ήταν η διαιτησία του Χρυσού.
Ηρακλής Ν. – Ασπίδα 1-1
Στο 48′ από ενέργεια του Τοντινίδη ο Σήφης Ποποδάκης με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά στο 65′ ο Λεμπιδάκης με προβολή ισοφάρισε και αφού προηγουμένως η μπάλα βρήκε στο στήθος του Τοντινίδη που δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον τερματοφύλακά του.
Από την διαιτησία του Κουρκούνα έχει πολλά παράπονα η Ασπίδα αφού όπως λέει στο 20′ έδειξε κόκκινη στον Λυκάκη πριν γίνει αλλαγή και όχι μετά όπως είπε αφήνοντας τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να παίζουν με 11, δεν έδωσε πέναλτι στον Δημητριάδη στο 75′ και ότι γενικά έπαιξε φουλ έδρα. Αλλά και ο Ηρακλής υποστηρίζει ότι χάρισε κίτρινες στους αντιπάλους του ενώ φωνάζει και για ένα ακυρωθέν γκολ του Γ. Ποποδάκη στο 80′ με υπόδειξη του Μανιατάκη για οφσάϊντ.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ
Κεραμειά – Παγχανιακός 4-0
Με τους Γ. Μανωλακάκη και Λιονάκη σε μεγάλη μέρα οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Στο 10′ από μπαλιά του Γ. Μανωλακάκη ο Λιονάκης με πλασέ άνοιξε το σκορ και στο 22′ από πάσα του Λιονάκη ο Γ. Μανωλακάκης διπλασίασε τα τέρματα των Κεραμειών. Στο 25′ αποβλήθηκε ο Μακαντάσης κάνοντας πιο εύκολο το έργο των νεοφώτιστων που στο 31′ πέτυχαν ένα ακόμα τέρμα με πλασέ του Λιονάκη από κεφαλιά – πάσα του Γ. Μανωλακάκη. Στο 82′ οι δύο παίκτες άλλαξαν ξανά ρόλους και ήταν ο Γ. Μανωλακάκης που έκλεισε με πλασέ το σκορ από μπαλιά του Λιονάκη. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στο 70′ με τον Γ. Μανωλακάκη.
Από την διαιτησία του Γιαννουλάκη έχουν παράπονα οι φιλοξενούμενοι θεωρώντας αυστηρή την αποβολή και ότι αντίθετα χάρισε την κόκκινη στον Παλαθούρα.
Ικαρος Μ. – Τιτάν 3-2
Οι γηπεδούχοι βύθισαν ακόμα πιο πολύ την ομάδα των Καλυβών που όπως το συνηθίζει άνοιξε πρώτη το σκορ αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Στο 12′ ο Αχλάτης με σουτ πέτυχε το 0-1 αλλά πριν συμπληρωθεί το α’ 45λεπτο ο Ικαρος ανέτρεψε σε 3-1 το σκορ με κεραυνό τον Δασκαλάκη στο 20′ , πλασέ του Λιονάκη στο 24′ – από σέντρα του Καράκη- και σουτ του Βρεττού στο 41′. Στο 57′ ο Παπασταματάκης μείωσε με σουτ χωρίς να αλλάξει κάτι στη συνέχεια.
Καλή ήταν η διαιτησία του Μπουλέρου
Ποσειδών Τσ. – Αλμυρός 3-3
Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων η ομάδα της Γεωργιούπολης ήταν αυτή που προηγήθηκε με γκολ από τα αποδυτήρια του Μ. Τραϊτοράκη με πλασέ στο 2′ αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο ο Ποσειδώνας φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι με δύο σουτ του Νταγκουνάκη στο 15′ και στο 31′ και σουτ του Κουρκουμελάκη στο 42′ από κεφαλιά-πάσα του Ράμφου (3-1). Ομως στο β’ μέρος ο Π. Μαυρούλης αναδείχθηκε σε χρυσή αλλαγή για τον Αλμυρό αφού με ισάριθμα σουτ στο 71′ και στο 80′ ισοφάρισε σε 3-3 και παρολίγο να πετύχει ένα ακόμα τέρμα στην εκπνοή. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια στο 36′ και με τον Δρεττάκη στο 44′ ενώ και ο Αλμυρός είχε δοκάρι στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο προπονητής των γηπεδούχων Βασίλης Κούτας δήλωσε χαρακτηριστικά μετά τη λήξη: “Παρότι έχουν περάσει εδώ και καιρό τα Χριστούγεννα εμείς συνεχίζουμε να παίζουμε το ρόλο του Αη Βασίλη και να μοιράζουμε συνέχεια δώρα στους αντιπάλους μας!”
Καλή ήταν η διαιτησία του Τριανταφύλλου
Γρανίτης – ΑΕ Κυδωνίας 1-5
Εντυπωσιακή νίκη για τους φιλοξενούμενους που είχαν ηγέτη και σκόρερ τον Δημήτρη Τσαγκαράκη ένα ποδοσφαιριστή δηλαδή που φορούσε πριν λίγο καιρό τη φανέλα των γηπεδούχων. Στο 20′ ο Νικολιουδάκης με φάουλ από 40 μ. πέτυχε το 1-0 για τον Γρανίτη όμως στη συνέχεια τα ηνία του αγώνα πήρε ο … Τσαγκαράκης. Δύο λεπτά αργότερα από δική του πάσα ο Ιγγλεζάκης με σουτ ισοφάρισε ενώ στο 60′ με εκπληκτική προσπάθεια από το κέντρο ο Τσαγκαράκης προχώρησε και πέτυχε το 1-2. Στο 65′ έπαιξε με επιτυχία το “1-2” με τον Καλαμπακάκη και αφού προχώρησε σημείωσε ένα ακόμα τέρμα ενώ στο 72′ έβγαλε ασίστ στον Καλαμπακάκη που πέτυχε το 4ο γκολ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80′ ο Ιγγλεζάκης με σουτ έπειτα από πάσα του Μπασιαδάκη. Ο Τσαγκαράκης είχε και δοκάρι στο 35′ ενώ τους γηπεδούχους περισσότερο κι από την ήττα στεναχώρησε ο σοβαρός τραυματισμός του Τόλια στο δεξί πόδι και στον οποίο οι συμπαίκτες του και ο προπονητής εύχονται ταχεία ανάρρωση. Καλή σε γενικές γραμμές ήταν η διαιτησία του Πασσά.
Κρ. Αστέρας – Αρης Σ. 1-0
Στο 39′ ο Τσοντάκης με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα που έκρινε τη συνάντηση. Καλή ήταν η διαιτησία του Τριανταφύλλου.
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
17η αγωνιστική
– Πλάτανος – Υρτακίνα 4-1
Αλμα παραμονής για την ομάδα της Κισάμου που μάλιστα πήρε και τη ρεβάνς της ήττας της στον α’ γύρο με το ίδιο σκορ. Στο 11′ ο Βεστάκης με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ και στο 20′ ο Ξηρουχάκης με σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 28′ ο Αλμπίν Σαλάχι με σουτ πέτυχε το τρίτο τέρμα και πριν συμπληρωθεί το α’ ημίχρονο ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι στο 40′ το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ζουριδάκης. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε και ο Γκουντελίτσας των φιλοξενουμένων οι οποίοι αν και με δέκα παίκτες κατάφεραν να μειώσουν στο 70′ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μαρματάκης.
Από την διαιτησία του Γιαννουλάκη έχουν παράπονα οι φιλοξενούμενοι για τη φάση του πέναλτι και την αποβολή στο 40′.
– Ν. Αστέρας – ΠΣΝΧ 3-1
Ο Βαρδουλάκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Στο 10′ από πάσα του Σκρέκα απέφυγε και τον Τζατζιμάκη ανοίγοντας το σκορ ενώ στο 20′ με σουτ έξω από την περιοχή έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Ν. Αστέρα αφού προηγουμένως στο 17′ ο Κωνσταντινίδης είχε ισοφαρίσει με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Σταματάκη. Στο 79′ ο Βαρδουλάκης με πλασέ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Καλή σε γενικές γραμμές ήταν η διαιτησία του Δημοβασίλη.
– Ενωση Θ.Κ. – Χάλης 2-3
Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με τρία γκολ στο α’ ημίωρο. Συγκεκριμένα στο 15′ ο Βάλαρης με ατομική προσπάθεια και στο 20′ με σουτ πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ για να γίνει το 0-3 στο 30′ με σουτ του Καπαδουκάκη. Στο 65′ ο Κοκογιαννάκης με σουτ από δεξιά πέτυχε το 1-3 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85′ ο Καστρινάκης με κεφαλιά από φάουλ του Κοκογιαννάκη. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με το Σταμπολάκη στο 10′ και το Μπερεδάκη (φάουλ) στο 55′ ενώ ο τερματοφύλακας του Χάλη Βενέτη με τις αποκρούσεις του κράτησε τη νίκη. Καλή ήταν η διαιτησία του Ανεζάκη.
– Ικαρος Τ. – Παλαιόχωρα 2-2
Μετά από 11 συνεχόμενες ήττες ο σύλλογος του Ταυρωνίτη απέσπασε ξανά βαθμό και μάλιστα έκανε την έκπληξη αφού απομάκρυνε τον ΑΟΠ από τη κορυφή. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9′ με κεφαλιά του Μαυρομιχελάκη από φάουλ του Ασλαματζίδη με την ομάδα του Σελίνου που ήταν άστοχη στο α’ μέρος (είχε δοκάρια με τους Περράκη στο 30′ και Κολοκοτρώνη στο 35′) να ανατρέπει το σκορ στις αρχές του β’ ημιχρόνου με σουτ του Κολοκοτρώνη στο 53′ και ατομική ενέργεια του Λιτσαρδάκη στο 58′. Ομως στο 82′ από φάουλ του Μαυρομιχελάκη ο Κυρ. Πενταράκης με κεφαλιά ισοφάρισε δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους. Καλή ήταν η διαιτησία του Ντοκάκη
– Αμιλλα – Απόλλων 2-2
Με σκόρερ τους Παγωνάκη και Μουστάκα οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς. Στο 8′ ο Μουστάκας με σουτ πέτυχε το 0-1 για να ισοφαρίσει στο 60′ ο Παγωνάκης με πλασέ από ενέργεια του Νοδάρα και να πετύχει στο 70′ ο ίδιος παίκτης το 2-1 με σουτ έξω από την περιοχή. Ομως στο 85′ από ασίστ του Νευράκη ο Μουστάκας με σουτ ισοφάρισε. Στο λεπτό αυτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κοπανάς ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τους Παγωνάκη στο 45′ και Μπάντσεβ στο 75′ (φάουλ) όπως και οι φιλοξενούμενοι με τον Καστρινάκη στο 89′.
Από την διαιτησία του Μιχελάκη και του α’ βοηθού Κατσαρού έχει πολλά παράπονα η Αμιλλα και μάλιστα παρακαλεί την ΕΔ της ΕΠΣΧ να μην τους ξαναορίσουν σε αγώνες της αφού συστηματικά την αδικούν όπως υποστηρίζει. Για τον αγώνα του Σαββάτου οι γηπεδούχοι θεωρούν ότι δεν τους δόθηκαν δύο πέναλτι σε χέρι αμυντικού και ανατροπή του Λ. Ψαρουδάκη και ότι το 2-2 έγινε από θέση οφσάιντ.
– Ελ. Βενιζέλος – Αστέρας Μ. 2-4
Με οκτώ ολόκληρους βαθμούς ξέφυγε από τον τρίτο η ομάδα του Μανωλιόπουλου σε ένα παιχνίδι όπου όλα τα γκολ σημειώθηκε στο β’ ημίχρονο. Στο 47′ σε γυριστό σουτ του Ι. Κουρκούτη ο Μουντάκης στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα του Αστέρα πετυχαίνοντας το 1-0 για να ακολουθήσουν τρία τέρματα από τους φιλοξενούμενους σε διάστημα λιγότερο από ένα δεκάλεπτο. Στο 55′ από πάσα του Καραγιαννάκη ο Ντούπης με κεφαλιά ισοφάρισε, στο 60′ ο Καραγιαννάκης με σουτ πέτυχε το 1-2 και στο 63′ ο Μαρακάκης με σουτ το τρίτο τέρμα των νικητών. Στο 80′ ο Ι. Κουρκούτης με σουτ μείωσε σε 2-3 και στο 89′ από σέντρα του Καραγιαννάκη ο Μελζίνι με κεφαλιά έκλεισε το σκορ. Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Κανελάκη.
– Δάφνη – Ροδωπού 0-5
Ανετο πέρασμα των φιλοξενουμένων από τον Εμπρόσνερο και μάλιστα ξέφυγαν τρεις βαθμούς στη δεύτερη θέση μετά την ισοπαλία της Παλαιόχωρας. Στο 17′ από κόρνερ του Μπουζάκη ο Πατεράκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 30′ ο Μπουζάκης με διαγώνιο σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στα Ροδωπού. Η ομάδα της Κισάμου πέτυχε άλλα τρία γκολ με χατ-τρικ του Μαναρώλη στο β’ μέρος και συγκεκριμένα με πλασέ στο 55′ από πάσα του Μπουζάκη , με πλασέ στο 65′ από μπαλιά του Καλογεράκη και με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια στο 88′ αφού ο Μαναρώλης ξεπέρασε τρεις -τέσσερις αμυντικούς. Καλή ήταν η διαιτησία του Δρακακάκη.
– Ατρόμητος – ΑΟ Περιβολίων 0-3 α.α.
Γ? ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
13η Αγωνιστική
-Σφακιά – ΔΕΗ 2004 3-0 α.α.
Η ομάδα της ΔΕΗ δεν ταξίδεψε χθες στο Φραγκοκάστελλο.
-Διγενής – Πέργαμος 2-2
Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 στο α’ μέρος με σουτ του Ι. Χωραφάκη στο 20′ και πλασέ του ίδιου παίκτη στο 35′. Στο β’ ημίχρονο ο Κουμάκης με ισάριθμα σουτ στο 65′ και στο 75′ ισοφάρισε ενώ οι γηπεδούχοι είχαν χάσει από το 30′ τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν όταν ο Λιονάκης εκτέλεσε πέναλτι άουτ. Ο Διγενής είχε δοκάρι με τον Φουντουλάκη και η Πέργαμος με τους Στ. Χωραφάκη και Φανουργιάκη.